Ropa naftowa: Orlen analizuje rządowe wytyczne

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

PKN Orlen zaznaczył, że rozpoczęty przez Orlen KolTrans i Euronaft Trzebinia program inwestycyjny, poza poprawą bezpieczeństwa i warunków pracy, pozwoli także na "znaczące zwiększenie dostępności technicznej i efektywności posiadanego taboru lokomotyw"

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

PKN Orlen analizuje wytyczne zawarte w przyjętym przez radę ministrów w formie uchwały dokumencie "Polityka Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym" - poinformował PAP płocki koncern.

Dokument, przedłożony przez pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, który we wtorek zaakceptowała rada ministrów, zakłada m.in. budowę nowej infrastruktury logistycznej i zmianę struktury infrastrukturalno-właścicielskiej w sektorze naftowym.

Zgodnie z rządową uchwałą, to operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System będzie "podmiotem odpowiedzialnym za skoordynowanie działań dotyczących gospodarki solankowej przez zakup akcji Inowrocławskich Kopalni Soli (IKS) Solino+ i udziałów w Kopalni Soli Lubień" - oba te podmioty należą do PKN Orlen.

- PKN Orlen analizuje aspekty ekonomiczne i prawne związane z realizacją wytycznych "Polityki Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym", przedstawionych we wczorajszym komunikacie KPRM - poinformował w środę płocki koncern.

W ten sposób PKN Orlen odpowiedział na pytania PAP, w tym czy w związku z wytycznymi "Polityki Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym" spółka zamierza zbyć akcje IKS Solino oraz prawa do złóż kopalni soli w Lubieniu Kujawskim na rzecz Gaz-Systemu, a jeżeli tak, to w jakim trybie i terminie.

Z kolei przewodniczący Solidarności w IKS Solino Jerzy Gawęda pozytywnie ocenił wytyczne rządowe, dotyczące tej spółki. - Jeżeli oznacza to przejęcie kontroli przez spółkę państwową, to idzie to w dobrym kierunku - oświadczył.

IKS Solino to największy w Polsce producent solanki, która dostarczana jest do zakładów branży sodowej i chemicznej, a także do uzdrowiska Inowrocław. Od 2002 r. w zarządzanym przez spółkę Podziemnym Magazynie Ropy i Paliw w kopalni Góra, znajdującym się w wyeksploatowanych kawernach solnych, składowane są strategiczne dla kraju zapasy ropy naftowej i paliw. Z kolei, kopalnia w Lubieniu Kujawskim miałaby od 2018 r. magazynować gaz ziemny.

W maju Solidarność IKS Solino informowała, że w spółce doszło w ciągu ponad 10 lat do szeregu uchybień, a skutkiem jest m.in. brak pełnej zdolności manewrowej Podziemnego Magazynu Ropy i Paliw. Podkreślała, że nieprawidłowości dotyczyć miały także złóż w Lubieniu Kujawskim, do których prawa, jak twierdził związek, "z niewiadomych przyczyn" spółka IKS Solino przekazała w 2009 r. na rzecz PKN Orlen.

Zarzutom tym zaprzeczył wówczas PKN Orlen. Jak zapewnił wtedy płocki koncern, Podziemny Magazyn Ropy i Paliw funkcjonuje w sposób prawidłowy, gwarantując wywiązywanie się z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa. Spółka wyjaśniła też, że IKS Solino "w żadnym momencie nie dysponowało jakimikolwiek prawami dotyczącymi złoża Lubień Kujawski".

IKS Solino podawały wcześniej, iż dzięki zrealizowanym w latach 2011-15 inwestycjom Podziemny Magazyn Ropy i Paliw w kopalni Góra osiągnął docelową wielkość ponad 6 mln m sześc. pojemności - to 12 kawern, z czego siedem na surowiec, a pięć na paliwa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.