Ropa i gaz: PGNIG przygotowuje wydobycie w Norwegii

1513415642 upstream norway norway pgnig pl

fot: Upstream Norway PGNiG

Eksperci PGNiG łączą duże nadzieje z zasobnością złóż norweskich

fot: Upstream Norway PGNiG

Spółka PGNiG Upstream Norway wraz z norweskimi partnerami złożyła w tamtejszym Ministerstwie Ropy i Energii wniosek o przyjęcie planów zagospodarowania złóż Ærfugl i Skogul. Zakładają one rozpoczęcie w 2020 roku wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej.

Jak poinformował Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNIG S.A., na decyzję norweskich władz spółka musi poczekać 3-4 miesiące, ale po zatwierdzeniu wniosku, rozpocznie się realizacja procesu zagospodarowania złóż. Obejmie ona wybór podwykonawców i dostawców urządzeń, a także wiercenia.

– Z obiema inwestycjami wiążemy duże nadzieje. Zwłaszcza zagospodarowanie złoża Ærfugl oznacza dla nas istotne zwiększenie produkcji gazu ziemnego, który chcemy od 2022 roku przesyłać z Norwegii do Polski planowanym połączeniem gazociągowym przez Danię. Harmonogram zagospodarowania norweskich złóż precyzyjnie wpisuje się w harmonogram projektu Baltic Pipe – dodał Woźniak

Ærfugl (poprzednio Snadd) to złoże gazowo-kondensatowe zlokalizowane na Morzu Norweskim w sąsiedztwie złoża Skarv, gdzie PGNiG wydobywa węglowodory już od 2012 roku. Z kolei Skogul to złoże ropy naftowej na Morzu Północnym zlokalizowane w pobliżu złoża Vilje, gdzie PGNiG rozpoczęło wydobycie dwa lata później. Zasoby pierwszego wynoszą 31,3 mld m sześc. gazu ziemnego i 6 mln m³ kondensatu oraz 3,5 mln ton NGL (m.in. LPG, nafta, etan). Możliwości złoża Skogul oszacowano odpowiednio na 8,93 mln baryłek ropy naftowej i 170 mln m sześc. gazu ziemnego towarzyszącego ropie.

Wchodzącą w skład Grupy Kapitałowej PGNIG spółkę PGNiG Upstream Norway utworzono w 2007 roku (początkowo pod nazwą PGNIG Norway AS) do poszukiwań oraz eksploatacji złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Firma posiada obecnie udziały w 19 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych. Należy do niej 11,92 proc. udziałów w złożu Ærfugl, 15 proc. w złożu Snadd Outer i 35 proc. udziałów w projekcie Skogul. Operatorem na obu złożach jest firma Aker BP. Pozostali partnerzy w projektach to Statoil i DEA Norge AS.

Zgodnie z założeniami złoże Ærfugl pozwoli PGNiG pozyskać około 0,5 mld m3 gazu ziemnego rocznie w szczytowym okresie produkcji. Z kolei produkcja ropy na rzecz PGNiG ze złoża Skogul w szczytowym okresie ma osiągnąć poziom 1,4 mln baryłek rocznie. Wiercenie odwiertów eksploatacyjnych i instalację urządzeń wydobywczych na obu złożach zaplanowano na lata 2019/2020. Natomiast produkcja ma ruszyć w 2020 roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.