Rewolucja związana z zieloną energią będzie pobudzać rynek

1554117477 marcinchludzinskikghm crop

fot: Newseria

– Łączny budżet przeznaczony na ten cel to 1 mln zł. Stypendia dadzą sportowcom możliwość spokojnego przygotowania się przed letnią olimpiadą w Tokio w 2020 r. – mówi Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź

fot: Newseria

Zważywszy na okoliczności - pandemię koronawirusa - ostatnie 9 miesięcy było bardzo dobre dla KGHM - mówił w czwartek prezes spółki Marcin Chludziński. Po 9 miesiącach 2020 r. Grupa Kapitałowa KGHM zanotowała wzrost EBITDA o 306 mln zł do 4 mld 418 mln zł.

Chludziński podczas czwartkowej telekonferencji podkreślił, że w trzecim kwartale EBITDA grupy KGHM była wyższa o 18 proc. rok do roku.

- Dziewięć miesięcy zważywszy na okoliczności - pandemię koronawirusa - przeszliśmy bardzo dobrze. Wyniki spółki mówią same za siebie. To przede wszystkim efekt utrzymania zdolności operacyjnej i ciągłości działania naszych operacji - zarówno w Polsce, jaki i za granicą - mówił Chludziński.

Prezes wskazał przy tym, że dobre wyniki udało się osiągnąć również dzięki koniunkturze, która poprawia się zarówno jeśli chodzi o popyt, jak i cenę miedzi.

- Zwiększa się popyt na miedź w Chinach; rodzi się optymizm związany ze szczepionkami i tym, że sytuacja ekonomiczna może się w dłuższej perspektywie ustabilizować - mówił Chludziński.

Oceniając perspektywy dla rynku miedzi w bliższej i dłużej perspektywie, Chludziński wskazał m.in. na rynek azjatycki oraz kwestie związane z zieloną energią.

- Rewolucja związana z zieloną energią będzie pobudzać rynek; tak też zadziałają inwestycje miliardów euro w Niemczech w przemysły automotiv - tłumaczył prezes. Dodał, że dużo obecnie się dzieje i jest wiele optymizmu, pomimo niepewności i zagrożenia pandemicznego.

Po 9 miesiącach 2020 r. Grupa Kapitałowa KGHM zanotowała wzrost EBITDA o 306 mln zł do poziomu 4 mld 418 mln zł - podała spółka.

Jak zaznaczono, wzrost EBITDA dotyczy przede wszystkim KGHM Polska Miedź S.A. - o 184 mln zł, czyli 6 proc., oraz Sierra Gorda - o 257 mln zł, czyli 49 proc.

Przychody KGHM Polska Miedź S.A. za 9 miesięcy sięgnęły 13 mld 360 mln zł, co oznacza 2 proc. wzrost w porównaniu do tego samego okresu 2019 r.

Sierra Gorda zanotowała dwa razy wyższą EBITDA w stosunku do III kwartału 2019 r. i jest to najwyższy taki wynik w historii tej kopalni - podkreśliła spółka. Również KGHM International wykazał 30 proc. wyższą EBITDA w porównaniu do III kwartału 2019 r.

Produkcja miedzi płatnej Grupy Kapitałowej była niższa niż w okresie pierwszych trzech kwartałów 2019 r. i wyniosła 521 tys. ton. Mniejszą produkcję spółka wyjaśniła ograniczoną podażą złomów miedzi w I półroczu br. oraz postojem remontowym Huty Miedzi Głogów I.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.