Rekordowy spadek cen miedzi na rynkach

HM Legnica kghm pl

fot: kghm.pl

HML KGHM

fot: kghm.pl

Ceny miedzi na światowych rynkach spadły wczoraj do 3,8 tys. dolarów. Gdyby KGHM sprzedawał surowiec po tej cenie, jego wydobycie byłoby nieopłacalne. Na razie koncern ratują kontrakty długoterminowe.

Na giełdzie w Szanghaju handel miedzią w ogóle został zawieszony ze względu na duże spadki z ostatnich kilku dni. W Londynie cena wczoraj obniżyła się o 7 proc. i przez cały dzień oscylowała wokół 3,8 tys. dolarów za tonę. Przy takim kursie wydobycie w KGHM jest nieopłacalne - uzyskanie tony surowca kosztuje KGHM w 12,3 tys. złotych i należy do najwyższych na świecie - poinformowała PAP.

Zarząd spółki uspokaja, że firma wciąż ma zysk ze sprzedawanej miedzi dzięki kontraktom długoterminowym po wcześniej ustalonej cenie. Nie chce jednak zdradzić, na jak długo te kontrakty wystarczą. Dom Maklerski BZ WBK szacuje próg rentowności spółki na 4 tys. dolarów za tonę, przy założeniu, że dolar będzie kosztował 3 zł.

Tymczasem kurs akcji KGHM przeżył wczoraj na warszawskiej giełdzie kolejny spadek. Za akcje miedziowego kombinatu płacono na zamknięciu sesji 21,40 zł (spadek o 3,17 proc.).

Według Pawła Puchalskiego, analityka Domu Maklerskiego BZ WBK, spółce zaszkodziły czwartkowe ustępstwa zarządu wobec związków zawodowych. Gdy te zagroziły strajkiem, władze KGHM odstąpiły od planów zespolenia trzech kopalni w jedną, co miało przynieść duże oszczędności. Puchalski: - Zarząd wywiesił białą flagę, dając do zrozumienia, że nie da się zmienić struktury spółki. Problemem KGHM jest załoga, która domaga się dodatkowych podwyżek.

Pomimo ustępstw zarządu związkowcy nadal grożą strajkiem 5 listopada. Żądają jeszcze 550 zł podwyżki dla każdego pracownika. W poniedziałek związkowcy mają w tej sprawie spotkać się z zarządem.

- Nie będzie zgody na podwyżki w obecnej sytuacji na rynku miedzi - zapowiada Mirosław Krutin, prezes KGHM. Wcześniej deklarował jednak również, że nie zrezygnuje z łączenia kopalń.

- Jesteśmy zaskoczeni tym, że prezes KGHM zgodził się na spełnienie naszego pierwszego postulatu - nie ukrywa Ryszard Zbrzyzny, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego. - To otwiera drogę do negocjacji o podwyżkach. Prezes Krutin nie powinien jednak w tak czarnych barwach rysować sytuacji na rynku, bo w ten sposób łamie prawo, wpływając na kurs akcji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.