Rekordowe miesiące w porcie lotniczym Katowice

Pyrzowice

fot: ARC

Zauważenie podejrzanej przesyłki spowodowało w środę alarmową ewakuację lotniska w Pyrzowicach

fot: ARC

 Lipiec i sierpień były dla Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach rekordowe pod względem liczby odprawionych pasażerów. Lotnisko spodziewa się zamknięcia roku liczbą ok. 2,45 mln odprawionych podróżnych - największą w jego historii.

Jak podały w środę służby prasowe portu, sierpień był drugim z rzędu miesiącem, kiedy w Pyrzowicach odprawiono ponad 300 tys. pasażerów. To przede wszystkim zasługa wakacyjnych czarterów - w ruchu czarterowym linie lotnicze przewiozły więcej pasażerów niż wiodący w tym porcie przewoźnik regularny Wizz Air.

Dobre wyniki wakacyjnych miesięcy sprawiły, że lotnisko nadrobiło straty z początku roku - po pierwszym półroczu notowano spadek ruchu o 3,4 proc. (do wiosny sięgał on aż 12 proc.), natomiast po sierpniu, licząc od początku roku, port zanotował wzrost ogólnej liczby pasażerów.

- Od początku stycznia do końca sierpnia z usług linii lotniczych operujących z naszego portu skorzystało 1 mln 649 tys. 860 pasażerów, prawie 13 tys. więcej niż w tym samym okresie zeszłego roku. W całym roku zamierzamy odprawić ok. 2,45 mln osób - będzie to najlepszy wynik w historii lotniska - powiedział rzecznik portu, Cezary Orzech.

W ubiegłym roku port odprawił 2 mln 364,6 tys. pasażerów (spadek o ok. 2,5 proc. wobec 2008 r.).

W ocenie zarządu lotniska, tegoroczne wakacje umocniły pozycję portu jako centrum czarterowego dla południowej Polski. W samym sierpniu ruch czarterowy wzrósł, w odniesieniu do tego samego miesiąca 2009 r., o 25 proc., podczas gdy ruch regularny o 2,5 proc. W sierpniu odprawiono w sumie 11 proc. więcej pasażerów niż przed rokiem.

Z lotniska Katowice codziennie wylatuje kilkanaście samolotów (do 14 na dobę) z klientami biur podróży. Siatka połączeń czarterowych w tym sezonie obejmuje ponad 30 tras do kilkunastu państw. Lotnisko jest liderem wśród polskich portów regionalnych pod względem liczby odprawianych pasażerów czarterowych - w zeszłym, rekordowym roku obsłużono ich ponad 603 tys.

Z lotniska operuje czterech przewoźników regularnych. Dwóch sieciowych (PLL LOT i Lufthansa) oraz dwóch niskokosztowych (Wizz Air i Ryanair). W sumie linie te obsługują z Katowic ponad trzydzieści kierunków do trzynastu europejskich państw.

Podkatowickie lotnisko należy do największych portów regionalnych w Polsce. W ciągu najbliższych sześciu lat planuje inwestycje za prawie 630 mln zł. Rusza budowa nowych płyt postojowych dla samolotów, następnie podjęta będzie m.in. budowa nowej drogi startowej, dróg kołowania i terminalu cargo.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.