Regis, to tu zaczyna się przygoda

fot: Jarosław Galusek/ARC

Dotacja ma być przeznaczona także na utrzymanie i ratowanie zabytkowych części kopali w Bochni i w Wieliczce

fot: Jarosław Galusek/ARC

Regis, czyli szyb Królewski pochodzi z XIV w. i jest najstarszym istniejącym w Wieliczce szybem górniczym. Jest usytuowany w samym centru miasta, w sąsiedztwie zabytkowego Zamku Żupnego i kościoła Św. Klemensa. Tu z dala od klasycznego szlaku turystycznego, rozpoczyna się Trasa Górnicza.

Austriacy nazwali Regis szybem Cesarza Franciszka Józefa I. W roku 1859 drewnianą klętę szybową zastąpił murowany budynek, w którym zamontowano pierwszą w Wieliczce parową maszynę wyciągową.

W 1861 r. Regis otrzymał połączenie kolejowe, zaś w 1891 r. uruchomiono w jego sąsiedztwie młyn solny. W roku 1909 rozebrano nadszybie oraz maszynę parową, które 3 lata później zastąpiono kolejnym budynkiem murowanym i elektryczną maszyną wyciągową. Był to pierwszy szyb w Wieliczce z tego typu maszyną. W 1927 r. zlikwidowano ruch w szybie Regis. Istniejące urządzenie wyciągowe klatkowe zostało zdemontowane w latach 40-tych, a maszyna wyciągowa rozebrana. Wieża szybowa została zdemontowana w latach 1962-1963.

Szyb Regis dostał jednak drugie życie. Stał się bowiem głównym elementem projektu "Szlaki nowej przygody", którego koszty oszacowano na ponad 50 mln zł. W celu jego realizacji Kopalnia Soli Wieliczka we wrześniu 2010 r. podpisała umowę na dofinansowanie projektu. Unijna dotacja w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka wyniosła prawie 20 mln zł.

Prace objęły rewitalizację budynków nadszybia zabytkowego szybu Regis, zbrojenie szybu Regis wraz z montażem w nim wind osobowych, zabezpieczenie i udostępnienie zabytkowych wyrobisk górniczych (komór, chodników, szybików).

Nowy szlak został oddany turystom do użytku 1 sierpnia br. 2012 r. W ramach trasy udostępniono 21 wyrobisk komorowych i chodnikowych oraz 3 szybiki, otwierające dostęp do trzech poziomów kopalni.

Trasę Górniczą oficjalnie otwarto 7 września 2012 r. Uroczystość odbyła się oczywiście w szybie Regis, a pojawili się na niej m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, reprezentanci Wyższego Urzędu Górniczego. Poświęcenia nowego obiektu dokonał metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

- To wielki dzień dla kopalni, jak i dla miasta. Szyb Regis to miejsce, z którym związany jest ogromny kawał historii naszego kraju. Król Kazimierz III, zwany później wielkim, kazał bić ten szyb. Wybito go wówczas do głębokości 60 metrów. Wtedy gdy funkcjonował, w kraju działo się dobrze. W czasach Rzeczypospolitej jedna trzecia dochodów państwa pochodziła właśnie z wielickiego złoża. To dzięki tym środkom przebudowano Wawel, podniesiono pensje profesorom uniwersytetu. Zapewne z tych pieniędzy powstała niejedna kamienica na krakowskim rynku - mówił w czasie otwarcie Kajetan d'Obyrn, prezes KS Wieliczka.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.