Regiony Europy chcą decydować o przyszłości energetycznej

Aer gotteborg aer eu

Ostatnie posiedzenie biura AER odbyło się w tym roku w szwedzkim Göteborgu

Zrzeszenie Regionów Europy (Assembly of European Regions, AER) zebrało się w czwartek na walnym zgromadzeniu. Gospodarzem konferencji w tym roku jest firma GE Energy, która udostępnia swoją siedzibę główną w Belfort we Francji.

Spotkaniu przewodniczy Michèle Sabban, prezeska AER. W przeddzień konferencji dotyczącej zmian klimatu w Kopenhadze Walne AER 2009 skupi się na problemach energetycznych.

Wśród gości oczekuje się m.in. przewodniczącej francuskiego regionu Franche-Comté, Marie-Guite Dufay, prezesa GE Energy w Europie Zachodniej - Ricardo Cordoby, a także przedstawicieli Grupy Klimatycznej oraz UNDP.

W ciągu ponad 2 dni spotkań, prezentacji, interaktywnych forów oraz dyskusji dotyczących najważniejszych rezolucji, które zaplanowano przyjąć, regiony Europy przedstawią najważniejsze czekające ich wyzwania w zakresie energetyki oraz zdefiniują wspólną \"mapę drogową\" w perspektywie zbliżającego się szczytu w Kopenhadze i kilku najbliższych lat.

Regiony chcą grać kluczową rolę we wszystkich strategiach energetyczno-klimatycznych w nadchodzących dekadach: według czwartego raportu IPCC cytowanego przez UNDP w raporcie o Rozwoju Ludzkości i Zmianach Klimatu (Human Development and Climate Change) za rok 2008, 50 do 70 proc. środków w zakresie adaptacji do zmian klimatu i działań naprawczych musi być wprowadzanych na poziomie regionalnym. W raporcie opublikowanym w czwartek AER daje do zrozumienia, że nie ma mowy o uporaniu się z wyzwaniami energetycznymi bez \"zachęt finansowych\" dla regionów.

Czytaj więcej:
Raport AER: Odpowiedzialna energia to silne regiony w Europie


Przez wiele lat AER pracowało nad zwiększeniem roli władz lokalnych w kształtowaniu polityki niezależności energetycznej oraz ochrony środowiska. Ponad 100 członków AER podpisało deklarację AER-FEDARENE (Europejskiej Federacji Agencji Energii i Ochrony Środowiska, European Federation of Energy and Environment Agencies), strategiczne narzędzie przekształcające ogólne cele UE na rozwiązania bardziej szczegółowe, przekładające się na konkretne, mierzalne zobowiązania regionów.

Poszukując eksperta technicznego w celu przełożenia ogólnych założeń na konkretniejsze działania AER na początku 2009 roku zwróciło się do GE Energy.

Od tego czasu partnerstwo AER-GE Energy zaowocowało kilkoma wspólnymi inicjatywami. Kluczowym punktem współpracy AER oraz GE Energy będzie Dzień Energii Regionów Europy (European Regions Energy Day), który będzie się odbywał co roku pod koniec kwietnia w Brukseli - poinformowała nettg.pl Agnieszka Trybuś z polskiego biura GE Energy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.