Region: inwestycje z dotacjami UE

1405681726 przedszkole rudaslaska pl

fot: rudaslaska.pl

Termomodernizacja przedszkola w Rudzie obejmowała docieplenie ścian zewnętrznych oraz stropodachu, wymianę okien, drzwi i poszycia dachu, a także wykonanie nowej instalacji oświetleniowej

fot: rudaslaska.pl

Ponad 51 mln zł dotacji z Unii Europejskiej otrzyma 16 inwestycji w centralnej części województwa śląskiego. Pieniądze będą przeznaczone m.in. na tworzenie nowych terenów inwestycyjnych, trafią też do przedszkoli.

Około 29 mln zł unijnego dofinansowania otrzymają w woj. śląskim dwa projekty tworzenia nowych terenów inwestycyjnych. Ponad 10 mln zł trafi na osiem projektów dotyczących przedszkoli; pięć samorządów dostanie 10,5 mln zł na inwestycje dotyczące kształcenia zawodowego.

Dotacje to efekt konkursów koordynowanych przez Związek Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Woj. Śląskiego, a prowadzonych w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) obecnego Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.

Jak poinformował w czwartek, 7 września, Związek Subregionu Centralnego, dofinansowane teraz projekty tworzenia terenów inwestycyjnych dotyczą obszarów typu brownfield - zakładają zagospodarowanie obszarów poprzemysłowych, zdegradowanych.

Prawie 20 mln zł trafi na projekt Dąbrowy Górniczej, przewidujący utworzenie 12 odrębnych działek inwestycyjnych o łącznej powierzchni blisko 10 ha na terenie Kazdębie, będącym częścią obszaru zdegradowanego Strzemieszyce. 10 mln zł otrzymają z kolei Tarnowskie Góry na uzbrojenie terenów inwestycyjnych o łącznej powierzchni ok. 55 tys. m kw. w dzielnicy Lasowice, na północ od ul. Nakielskiej.

Prawie 10 mln zł dofinansowania z UE otrzymało osiem projektów dotyczących infrastruktury wychowania przedszkolnego (w przedszkolach powstanie ponad tysiąc dodatkowych miejsc dla dzieci).

Największe dofinansowanie, prawie 4 mln zł, dostała gmina Ożarowice na budowę nowego przedszkola w Tąpkowicach dla ok. 100 przedszkolaków (z możliwością utworzenia tam żłobka). 2 mln zł trafią do Mysłowic na przebudowę Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Jankowskiej, które docelowo ma stać się siedzibą przedszkolna nr 9.

Ponad 1 mln zł ma trafić do Siewierza na budowę nowego przedszkola z oddziałami integracyjnymi. Niespełna 400 tys. zł na remont przedszkola otrzymają Mierzęcice. Ponad 400 tys. zł dostaną Psary na nowy budynek przedszkolny. Kolejne dotacje w tym zakresie trafią do: Suszca, Radostowic, Siemianowic Śląskich i Katowic (projekt prywatnej spółki korzystającej z tzw. metodyki Montessori).

Spośród inwestycji dotyczących kształcenia zawodowego największe dofinansowanie, wynoszące 3 mln zł, zyskał Bytom na różne prace w ośmiu zespołach szkół zawodowych. Tychy dostały prawie 3 mln zł na inwestycje w dwóch zespołach szkół (m.in. nowe pracownie). Do Katowic trafią ponad 2 mln zł dotacji (na budowę hali warsztatowo-dydaktycznej), powiat gliwicki uzyskał ponad 1 mln zł, gmina Pawłowice - 756 tys. zł.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne w woj. śląskim wykorzystywane są we wszystkich czterech subregionach; w największym subregionie, centralnym funkcjonują jako ZIT, a w pozostałych - jako Regionalne Inwestycje Terytorialne (RIT).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.