Recykling miedzi – to się opłaca

Miedz wiazka lubin pl

fot: lubin.pl

Związkowcy komentują ironicznie, że w następstwie sprzedaży akcji przez Skarb Państwa „Polska Miedź” pozostanie polska już tylko z nazwy

fot: lubin.pl

W najbliższy piątek (22 kwietnia) będziemy obchodzić światowy Dzień Ziemi. Liczne towarzyszące temu świętu wydarzenia będą promować postawy ekologiczne, w tym odzyskiwanie surowców wtórnych. Miedź idealnie wpisuje się w tę ideę. Można ją wielokrotnie przetwarzać bez utraty jej właściwości lub parametrów jakościowych, a dodatkowo recykling miedzi wymaga użycia zaledwie 20 proc. energii potrzebnej do obróbki świeżo wydobytego surowca.


Zapotrzebowanie na miedź w nowoczesnym świecie wciąż rośnie (od 1976 r. wzrosło o 140 proc.). Zgodnie z raportem opublikowanym w 2010 r. przez Międzynarodową Grupę Studiów ds. Miedzi (ICSG) w samym 2008 r., pomimo recesji, która dotknęła większość krajów będących konsumentami miedzi, zużycie tego surowca w skali światowej wyniosło 23,5 mln ton – poinformował portal nettg.pl Europejski Instytut Miedzi. Dlatego – szczególnie biorąc pod uwagę, że miedź pochodząca z odzysku, w przeciwieństwie do wielu innych materiałów nie traci swoich właściwości bez względu na to ile razy była przetwarzana – przemysł coraz bardziej polega na recyklingu tego surowca. Umożliwia to nie tylko złagodzenie wpływu wahań cen, ale też pozwala na oszczędności w innych sferach – np. tylko produkcja katod z miedzi pochodzącej z recyklingu pozwala zaoszczędzić w skali świata około 700 tys. ton emisji CO2.


W ciągu pięciu lat (2003-2008) zużycie miedzi pochodzącej z recyklingu wzrosło na świecie o 20 proc. – w 2008 r. odzyskana miedź stanowiła 35 proc. całego zużycia. W wyniku światowej recesji, która pociągnęła za sobą zmniejszenie produkcji półwyrobów, w 2008 r. zanotowano niewielki spadek jeśli chodzi o recykling „nowego złomu”, jednak w tym samym czasie produkcja miedzi wtórnej wzrosła o 3 proc. (49 proc. w porównaniu z rokiem 2002).


Wśród regionów w 2008 r. liderem w recyklingu miedzi była Europa. W samych tylko krajach Unii Europejskiej produkcja miedzi rafinowanej wzrosła o ponad 7 proc. (z 800 tys. ton do 857 tys. ton), podczas gdy zużycie miedzi z wytopu pierwotnego spadło o ponad 7,5 proc. (z 1 242 mln ton do 1 150 mln ton). Łącznie w regionie (Europa łącznie z Rosją) zużyto aż 2,5 miliona ton miedzi pochodzącej z odzysku.




W Europie miedź najczęściej znajduje zastosowanie w sektorze energetycznym (58 proc.), budownictwie (26 proc.), przemyśle maszynowym (10 proc.) i transporcie (5 proc.). Surowiec jest ceniony ze względu na swoje unikalne właściwości, takie jak bardzo dobra przewodność elektryczna i cieplna, trwałość i własności antybakteryjne. Znajduje również zastosowanie w takich sektorach jak źródła energii odnawialnej, poprawa efektywności energetycznej czy budynki zrównoważone ekologicznie.



Miedź może być odzyskiwana z dwóch źródeł – produktów po zakończeniu okresu eksploatacji (np. armatura i inne elementy instalacyjne, urządzenia gospodarstwa domowego, sprzęt komputerowy i urządzenia elektroniczne) oraz z bezpośredniego przetapiania ścinków i odpadów z produkcji fabrycznej.

 


Europejski Instytut Miedzi (ECI) jest organizacją zrzeszającą światowe przedsiębiorstwa górnicze i hutnicze (reprezentowane przez International Copper Association, Ltd) oraz europejski przemysł przetwórczy miedzi. Jego misją jest promowanie korzyści płynących ze stosowania miedzi w nowoczesnym społeczeństwie. ECI działa w oparciu o Centralę w Brukseli oraz 11 Centrów Promocji Miedzi w całej Europie, której częścią jest PCPM.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.

JSW z koncesją na rozpoznanie złoża Dębieńsko 1. Co to oznacza dla KWK Knurów-Szczygłowice?

Minister klimatu i środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla Dębieńsko 1. – To strategiczny krok, który otwiera drogę do znaczącego zwiększenia zasobów węgla koksowego oraz wydłużenia perspektywy funkcjonowania kopalni Knurów-Szczygłowice – podkreślają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.