Ratownicy górniczy z CSRG w Bytomiu na defiladzie w Katowicach

1565771922 csrg 1

fot: CSRG

Do udziału w tegorocznej defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego zostali zaproszeni ratownicy górniczy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu

fot: CSRG

Ratownicy górniczy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego SA w Bytomiu zostali zaproszeni do udziału w tegorocznej defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego, która odbędzie się w czwartek, 15 sierpnia, w centrum Katowic -  poinformował portal netTG.pl Robert Wnorowski, rzecznik prasowy CSRG.

CSRG reprezentować będzie 24-osobowy pododdział oraz poczet sztandarowy. Na zaproszenie prezydenta RP Andrzeja Dudy na Trybunie Honorowej zasiądzie prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego SA Piotr Buchwald.

- Nie jest tajemnicą, że nasi ratownicy przeszli krótkie szkolenie dotyczące zasad poruszania się w kolumnie podczas defilady, ponadto sporo ćwiczyli zarówno w siedzibie Stacji, jak również z żołnierzami na lotnisku “Muchowiec”. Uczestniczyli także w próbie generalnej. Jestem przekonany, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, a nasi ratownicy górniczy zaprezentują się po prostu świetnie – dodaje prezes Buchwald.

W czwartek, 15 sierpnia 2019 r., w Katowicach odbędą się centralne obchody Święta Wojska Polskiego z udziałem żołnierzy i pojazdów sił zbrojnych. W defiladzie weźmie udział około 2600 żołnierzy. Poza kolumnami pieszymi przedefiluje ponad 180 pojazdów, w tym czołgi, transportery Rosomak i samobieżne moździerze Rak, armatohaubice Krab i Dana, samobieżne wyrzutnie rakiet Langusta, wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola, zestaw przeciwlotniczy Poprad, samochody Humvee.

Na niebie zaprezentuje się 60 statków powietrznych, w tym zespół "Biało-Czerwone Iskry", myśliwce F-16, samoloty transportowe i śmigłowce.

Obok żołnierzy Wojska Polskiego przemaszerują stacjonujący w Polsce żołnierze z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Dzisiaj zawyją syreny. To nie alarm, a test systemu

W sobotę, 1 sierpnia 2026 r. o godz. 17.00, na terenie województwa śląskiego zostanie przeprowadzony wojewódzki trening systemów wykrywania i alarmowania. Test będzie jednocześnie formą upamiętnienia 82. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Inflacja do końca roku pozostanie w przedziale 3,0-3,5 proc.

Wskaźniki inflacji CPI i bazowej do końca 2026 r. powinny utrzymywać się w przedziale 3,0-3,5 proc. rdr, a RPP prawdopodobnie odłoży decyzje o zmianach stóp procentowych do czasu większej klarowności perspektyw inflacji - ocenili ekonomiści Pekao po piątkowej publikacji danych GUS.

Polscy przewoźnicy zdominowali drogowy transport towarów w UE

Przewoźnicy z Polski odpowiadają za ponad 20 proc. drogowego transportu towarów w krajach Unii Europejskiej – wynika z danych Eurostatu opublikowanych w piątek, 31 lipca 2026 r. Przewożą najwięcej w całej UE.

Zabrze z dofinansowaniem 7,2 mln zł. Przebudowa ważnego skrzyżowania coraz bliżej

Miasto Zabrze otrzymało 7,2 mln zł z rezerwy subwencji Ministerstwa Infrastruktury na 2026 rok na rozbudowę układu drogowego w rejonie skrzyżowania ul. Tarnopolskiej i Składowej. To kluczowy krok w kierunku rozpoczęcia jednej z najbardziej oczekiwanych inwestycji w północnej części miasta, która ma znacząco poprawić bezpieczeństwo i płynność ruchu.