Radni Świętochłowic uchwalili oszczędnościowy tegoroczny budżet. Gmina ma ponad 102 mln zł długu i zaczyna program naprawczy, by uniknąć upadłości.

1551165130 sesja swietochlowice beger um

fot: UM w Świętochłowicach

Prezydent Daniel Beger przekonywał radnych, że "trzeba skończyć w Świętochłowicach z finansową fikcją"

fot: UM w Świętochłowicach

Radni Świętochłowic na sesji w poniedziałek, 25 lutego, przyjęli poprawioną wersję budżetu na 2019 r. Przewidziano ostre cięcia wydatków, bo miasto ma aż 102,6 mln zł zadłużenia. Program naprawczy ma ocalić gminę przed upadłością.

- Stoimy przed bardzo trudnym rokiem. To jest sytuacja bezprecedensowa, jeżeli chodzi o Świętochłowice. Decyzje Regionalnej Izby Obrachunkowej powodują, że musimy dokonać dużych cięć. Jeżeli nie chcemy pójść drogą gminy Ostrowice, to jest ten moment kiedy należy podjąć decyzję. To jest przemyślany budżet, który pozwoli realizować politykę oszczędnościową – tak podczas sesji Rady Miejskiej do głosowania za budżetem w nowej, urealnionej wersji, przekonywał świętochłowickich radnych prezydent Daniel Beger.

Przypomnijmy, że wspomniane przez prezydenta Ostrowice to gmina w województwie zachodniopomorskim, którą z powodu długów zlikwidowano w tym roku, dzieląc między sąsiednie samorządy.

Po dyskusji radni Świętochłowic przyjęli nową wersję budżetu na 2019 r. 13 głosami "za" przy 7 wstrzymujących się. Jak informuje biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach, na sesji zabrakło radnego Dawida Kostempskiego, który - jako poprzedni prezydent - sygnował budżet, oceniony przez Regionalną Izbę Rachunkową jako niemożliwy do spełnienia. Negatywną ocenę ze strony instytucji sprawującej nadzór nad świętochłowickim samorządem otrzymały również Wieloletnia Prognoza Finansowa na lata 2019-2037 oraz plan sfinansowania deficytu w 2019 r. przygotowane przez poprzednie władze Świętochłowic.

Nowy prezydent miasta Daniel Beger tłumaczył, że RIO zakwestionowała nierealną prognozę dochodów, idącą w parze z niedoszacowanymi wydatkami. Nie dała wiary również źródłom sfinansowania planowanego deficytu, który miał zostać z pokryty z zaciągniętych kredytów, gdyż gminie brak zdolności do ich spłaty.

- Na dzień 31 grudnia 2018 r. zadłużenie Miasta Świętochłowice (bez jednostek budżetowych) wraz z poręczeniami wyniosła 102651131,35 zł, w tym 20 mln zł stanowiły niezapłacone faktury za 2018 r. – podkreślał Beger podczas konferencji prasowej zwołanej przed sesją Rady Miejskiej. Wyjaśnił, że na plan naprawczy składać się będą m.in. redukcja wydatków i etatów, restrukturyzacja zobowiązań, poprawa ściągalności podatków i opłat lokalnych, prywatyzacja mienia oraz zwiększenie dochodów m.in. poprzez sprzedaż działek inwestycyjnych i zwiększenie bazy podatkowej. Miasto zamierza również ubiegać się o pożyczkę z Ministerstwa Finansów.

Budżet w nowym kształcie zakłada dochody na poziomie 246,54 mln zł, przy wydatkach wynoszących 245,09 zł. Zaplanowano nadwyżkę w kwocie 1,44 zł.

Daniel Beger zapewniał, że cięcia są konieczne po to, by "skończyć w Świętochłowicach z finansową fikcją i zacząć zarządzać miastem w oparciu realne założenia, modyfikowane w miarę stabilizowania się sytuacji finansowej gminy".

Wśród najważniejszych zadań na 2019 r. wymienił w pierwszym rzędzie tzw. remediację stawu Kalina, zapowiadając ogłoszenie kolejnego przetargu na wykonanie tego zadania już w najbliższych dniach.

Kolejne priorytety to: program mieszkaniowy (obejmujący powołanie TBS), stworzenie koncepcji stadionu im. Pawła Waloszka (oczekują go mieszkańcy i kluby sportowe) oraz podjęcie dziań probiznesowych. Prezydent Świętochłowic podkreślał, że istotne są dla niego również działania z zakresu transparentności życia publicznego, obejmujące m.in. dostęp do informacji publicznej czy prowadzenie i publikację Centralnego Rejestru Umów. Zamierza też sprzyjać zwiększeniu współudziału mieszkańców m.in. poprzez konsultacje społeczne oraz nowy model budżetu obywatelskiego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.