Rachunki: tańszy most energetyczny polsko-litewski

fot: ARC

Na inwestycje w polskiej energetyce do 2020 r. potrzeba 160-180 mld zł

fot: ARC

Wszystkie inwestycje w północno-wschodniej Polsce, które będą zrealizowane w ramach polsko-litewskiego mostu energetycznego, będą o kilkaset milionów złotych tańsze niż pierwotnie zakładano - poinformował PSE Operator SA.

- To efekt rozstrzygniętych przetargów. Budowa mostu energetycznego obejmuje 12 inwestycji na terenie województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. Pierwotnie szacowano, że będą one kosztowały 2,2 mld zł; wiadomo jednak, że będzie to mniej, ok. 1,7-1,8 mln zł - powiedział w czwartek 18 października dyrektor departamentu inwestycji w PSE Operator SA Marcin Laskowski.

Dodał, że w ramach programu Infrastruktura i Środowisko jest na to 725 mln zł; pozostałe pieniądze to wkład własny inwestora, czyli firmy PSE Operator SA.

Laskowski ocenił, że przygotowania do inwestycji są bardzo zaawansowane. "Formalno-prawne przygotowanie jest bardzo daleko posunięte. Na części obiektów już trwają prace budowlano-montażowe" - powiedział. Wszystkie inwestycje mają być gotowe w 2015 r. Najwięcej z nich będzie przeprowadzonych w 2014 r.

Laskowski poinformował też, że zawarte są już umowy z wykonawcami. Tylko w jednym przypadku - linii Ełk-granica państwa - inwestycja jest podzielona. Oddzielny wykonawca przygotowuje wszystkie procedury potrzebne do rozpoczęcia robót. Jeszcze w 2012 roku będzie ogłoszony ostatni przetarg, który wyłoni wykonawcę robót budowlanych i montażowych w ramach tej linii.

Laskowski podkreślił, że w przetargach startowało wiele firm i konkurencja była duża.

- W stosunku do tych pierwotnych szacunków można powiedzieć, że są spore oszczędności. Myślę, że możemy nawet mówić o kilkuset milionach złotych potencjalnych oszczędności - powiedział Laskowski.

Realizacja wszystkich inwestycji ma umożliwić transgraniczny przesył energii o mocy 500 MW pomiędzy Polską a Litwą w obu kierunkach.

Najbardziej zaawansowaną inwestycją jest trwająca budowa stacji Ołtarzew (Mazowieckie), która ma być gotowa w 2013. r. W przypadku pozostałych inwestycji inwestor albo ma już decyzję środowiskową, albo jest na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę, trwają prace nad umieszczaniem inwestycji w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego czy wykupy gruntów. W Podlaskiem od sierpnia 2012 r. trwa budowa linii Ostrołęka-Łomża-stacja Narew.

Po 2015 roku PSE Operator SA chce realizować drugi etap mostu energetycznego w centralnej i północno-wschodniej Polsce tak, by możliwości przesyłowe z Litwą osiągnęły moc do tysiąca MW do roku 2020. Miałoby to kosztować 1,2-1,3 mld zł. Pieniądze na ten cel miałyby również pochodzić z funduszy unijnych, z nowej perspektywy finansowej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca. 

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Kanadyjczycy na Śląsku zadbają o dostęp do surowców krytycznych. Przejęli ważną inwestycję

Kinterra Capital Corp., kanadyjski fundusz private equity inwestujący w sektorze minerałów krytycznych, przejął zlokalizowany w Polsce projekt produkcji prekursora materiału katodowego (pCAM) i węglanu litu. To pierwsza inwestycja funduszu w Europie i zarazem projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju europejskiej infrastruktury przetwarzania surowców krytycznych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.