Pyrzowice: ruch na lotnisku w 2013 r. taki, jak w 2012

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Międzynarodowy Port Lotniczy "Katowice" w Pyrzowicach należy do największych lotnisk w Polsce

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Władze międzynarodowego portu lotniczego Katowice spodziewają się w tym roku podobnej liczby obsłużonych pasażerów i masy odprawionych ładunków, jak w 2012 r. Według wstępnych szacunków będzie to ok. 2,6 mln pasażerów i ok. 10,5 tys. ton cargo.

- Mam nadzieję, że ten rok zamkniemy porównywalnym wynikiem w liczbie pasażerów, jak poprzedni, czyli ok. 2,6 mln pasażerów  - powiedział prezes zarządzającego katowickim lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Artur Tomasik.

Przypomniał, że w ub. roku w tzw. ruchu całkowitym Katowice obsłużyły 2,55 mln podróżnych. Było to o 6,7 tys. osób więcej niż w 2011 r.

- Nie tylko od lotniska zależy, czy ruch będzie wzrastał czy nie. Jesteśmy portem działającym głównie w segmencie ruchu wylotowego. Mamy dobre informacje z biur podróży i będziemy mieli wiele nowych kierunków w ruchu czarterowym. W przyszłym roku na pewno nie będzie też mniej połączeń regularnych. Patrząc na cały rynek, gdzie w niektórych portach jest kilkudziesięcioprocentowy spadek, uważam, że nasz wynik utrzymujący poziom z ub. roku na tym tle nie jest zły - ocenił prezes GTL.

Piotr Adamczyk z działu komunikacji katowickiego lotniska poinformował też, że w tym spodziewa się ono obsłużyć w ruchu cargo ok. 10,5 tys. ton ładunków. W 2012 r. odprawiło ponad 12 tys. ton, w ub. roku było to 10 tys. 546 ton.

- W tym roku do końca września odprawiono już 7441 ton, a to wskazuje, że w tym roku będzie praktycznie taki sam wynik, jak w ub. roku - powiedział Adamczyk.

Według Tomasika wcześniej w ruchu cargo Katowice notowały co roku średnio 10-procentowy wzrost. Ubiegłoroczny spadek wiązał się m.in. z przeniesieniem z Katowic do Warszawy działającego od listopada 2009 r. transatlantyckiego połączenie cargo LOT-u do kanadyjskiego Hamilton.

Spadek ten stopniowo rekompensują przewozy firm logistycznych i kurierskich (np. DHL dwukrotnie już w tym roku zwiększał ładowność obsługujących Katowice maszyn), a także wzrost liczby ładunków przewożonych samolotami pasażerskimi.

Tomasik wyjaśnił, że chodzi m.in. o działania Lufthansy.

- Lufthansa zwiększyła samoloty i operuje od nas boeingami 737-300, które mają na tyle pojemne luki, że wożą też cargo - wskazał prezes GTL.

Obecnie ruch cargo generuje ok. 5 proc. przychodów katowickiego lotniska.

- To jednak segment, który ma lepszą efektywność - marże w ruchu cargo są wyższe niż w pasażerskim. Dla nas to rynek, o który warto walczyć - ocenił Tomasik.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.