Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.98 PLN (-2.37%)

KGHM Polska Miedź S.A.

367.90 PLN (-2.80%)

ORLEN S.A.

144.36 PLN (-0.37%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.38 PLN (-2.08%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.31 PLN (-2.60%)

Enea S.A.

20.52 PLN (-1.54%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

22.00 PLN (-4.35%)

Złoto

4 683.47 USD (-0.36%)

Srebro

85.19 USD (-3.49%)

Ropa naftowa

104.97 USD (-0.62%)

Gaz ziemny

2.88 USD (+0.63%)

Miedź

6.61 USD (-0.12%)

Węgiel kamienny

112.50 USD (-0.44%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.98 PLN (-2.37%)

KGHM Polska Miedź S.A.

367.90 PLN (-2.80%)

ORLEN S.A.

144.36 PLN (-0.37%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.38 PLN (-2.08%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.31 PLN (-2.60%)

Enea S.A.

20.52 PLN (-1.54%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

22.00 PLN (-4.35%)

Złoto

4 683.47 USD (-0.36%)

Srebro

85.19 USD (-3.49%)

Ropa naftowa

104.97 USD (-0.62%)

Gaz ziemny

2.88 USD (+0.63%)

Miedź

6.61 USD (-0.12%)

Węgiel kamienny

112.50 USD (-0.44%)

Pyrzowice: hotel przy lotnisku ma ruszyć za trzy lata

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Nowy terminal ma zwiększyć możliwości rozwoju lotnisku, które - poza regularnymi kursami - chce się specjalizować w obsłudze czarterów, biznesu i właśnie przewozów towarowych

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Najdalej po wakacjach powinien być wybrany wykonawca, który wybuduje hotel w bezpośrednim sąsiedztwie portu lotniczego Katowice w Pyrzowicach. Harmonogram zakłada, że obiekt, działający pod marką Moxy, ma być gotowy w 2019 roku.

We wtorek (22 marca) przedstawiciele portu oraz generalnego inwestora - spółki Chopin Airport Development - poinformowali o postępie przygotowań do budowy. Inwestor zlecił specjalistom badania geologiczne i analizę gruntu, co będzie podstawą do określenia sposobu realizacji projektu.

Hotel - jedyny na terenie podkatowickiego lotniska - powstanie na wydzierżawionej inwestorowi przez Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze półhektarowej działce w pobliżu budynku biurowego cargo, w bezpośrednim sąsiedztwie terminalu pasażerskiego. Rozpoczęły się formalności związane z doprowadzeniem do działki wody, gazu i energii elektrycznej.

We wrześniu ubiegłego roku spółka Chopin Airport Development i Marriott International podpisały umowę franczyzową dotyczącą budowy na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice hotelu pod marką Moxy. Kolejnym etapem było wydzierżawienie gruntów pod budowę i rozpoczęcie przygotowań do inwestycji oraz prac projektowych.

Inwestor zatrudnił już inżyniera kontraktu, którego zadaniem jest doradztwo w zakresie zagospodarowania terenu i wyboru wykonawców oraz nadzór nad aspektami technicznymi projektu. Trwa także szacowanie kosztów inwestycji.

Moxy Hotels jest nową marką ekonomiczną w portfolio sieci Marriott. Hotel pomieści sto pokoi na sześciu kondygnacjach. Dyrektor oddziału spółki Chopin Airport Development w Katowicach Patryk Kowalczuk podkreśla, że otoczenie portów lotniczych coraz częściej staje się miejscem lokowania nieruchomości biznesowych; hotele na lotniskach są propozycją zarówno dla turystów, jak i biznesmenów.

Prezes zarządzającego lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Artur Tomasik wskazuje, że hotel na lotnisku to uzupełnienie realizowanego w ostatnich latach przez spółkę programu rozbudowy infrastruktury, w ramach którego - jak mówił - "lotnisko wybudowano praktycznie na nowo". Postał m.in. nowy terminal, pas startowy i płyty postojowe. W maju otwarty będzie nowy terminal cargo, a w czerwcu - zmodernizowany terminal A.

Tomasik przypomniał, że pyrzowickie lotnisko notuje systematyczny wzrost ruchu pasażerskiego. - W tym roku obsłużymy około 3,3 mln podróżnych, oferując naszym pasażerom ponad 100 tras regularnych i czarterowych. Ponadto w Pyrzowicach swoje bazy rozwija kilka linii lotniczych, a to wiąże się często z potrzebą zapewnienia noclegu dla załóg w odpowiednim standardzie - powiedział prezes.

Inwestor - spółka Chopin Airport Development - należy do grupy PPL. Zarządza hotelami i realizuje projekty hotelowe m.in. przy regionalnych portach lotniczych. Będzie też operatorem i administratorem nowych komercyjnych nieruchomości grupy.

Spółka zarządza hotelem Courtyard by Marriott, przekazała również do użytku dwa nowe, trzygwiazdkowe hotele marki Hampton by Hilton przy portach lotniczych w Gdańsku i Warszawie. Niedawno przejęła od PPL trzygwiazdkowy Hotel Jurata na Półwyspie Helskim. Natomiast na stołecznym Lotnisku Chopina trwa budowa pięciogwiazdkowego hotelu Renaissance, którego Chopin Airport Development został franczyzobiorcą i będzie operatorem. (PAP)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

List z ZUS-u już w drodze, a w nim ważne decyzje

W najbliższych dniach i tygodniach emeryci i renciści w swojej skrzynce pocztowej znajdą list z ZUS, a w nim dwie decyzje: waloryzacyjną oraz o przyznaniu tzw. „trzynastki”. Osoby, które posiadają konto na platformie eZUS, nie muszą czekać na listonosza. Obie decyzje w formie elektronicznej są dostępne na profilu świadczeniobiorcy, gdzie można je natychmiast sprawdzić i pobrać.

Dlaczego warto wybrać sklep ekologiczny a nie zwykły?

Wybierając jedzenie dla siebie i swojej rodziny, często zastanawiasz się, co tak naprawdę ląduje na twoim talerzu. Zwykłe markety kuszą niską ceną, jednak nierzadko ukrywają pod nią całą masę sztucznych polepszaczy smaku. Świadome podejście do odżywiania uświadamia ci, że jakość paliwa dostarczanego organizmowi bezpośrednio przekłada się na twoją energię. Rezygnacja z masowej produkcji na rzecz certyfikowanych upraw to mała zmiana o niesamowitych efektach.

Woda, która łączy region. Jak system pierścieniowy GPW chroni Śląsk przed awariami?

Woda jest jedną z tych rzeczy, których zwykle nie zauważamy – dopóki nie zaczyna jej brakować. W przypadku Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów to codzienne, ciche działanie nabiera szczególnego znaczenia, bo od pracy Spółki zależy bezpieczeństwo i komfort życia milionów mieszkańców Śląska.

Będzie drożej? Niestety. Podziękuj za to Trumpowi

Majowy Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) wzrósł wobec kwietniowego odczytu o 1,6 punktu, co oznacza umocnienie oczekiwań inflacyjnych - poinformowało w środę Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Eksperci wskazali, że tendencja wynika utrzymującej się napiętej sytuacji na Bliskim Wschodzie.