PSEW: energetyka wiatrowa potwierdziła konkurencyjność cenową

fot: Krystian Krawczyk

Zlokalizowana na Pomorzu farma Potęgowo o łącznej mocy 220 MW składać się będzie z 81 turbin wiatrowych; dzięki projektowi emisje zostaną zredukowane o ponad 514 tys. t CO2 rocznie

fot: Krystian Krawczyk

- Energetyka wiatrowa potwierdziła swoją konkurencyjność cenową - tak Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej komentuje wyniki aukcji dla OZE. Po raz pierwszy wsparcie w tym samym koszyku technologicznym co wiatr, uzyskała fotowoltaika.

Jak poinformował w czwartek Urząd Regulacji Energetyki, w największej tegorocznej aukcji OZE zakontraktowano energię za 16,2 mld zł, z czego ok. 16,1 mld zł dla nowych dużych instalacji wiatrowych na lądzie. Odpowiada to budowie ok. 2,2 GW nowych mocy. Najniższa oferta na produkcję energii w koszyku dla instalacji wiatrowych i fotowoltaicznych przekraczających 1 MW opiewała na około 163 zł/MWh, a najwyższa - na 233 zł/MWh.

- Tak niski poziom cen w tegorocznej aukcji wskazuje przewagę kosztową energetyki wiatrowej na lądzie nad innymi technologiami wytwarzania prądu. Kolejny rok z rzędu średnia cena ze złożonych ofert - 208 zł/MWh - była niższa niż hurtowa cena energii, wynosząca w kontraktach Base na TGE 220 zł/MWh. To pokazuje, że kolejne megawaty zainstalowane w farmach na lądzie są skutecznym narzędziem obniżającym koszty transformacji energetyki w kierunku niskoemisyjnym - ocenił prezes PSEW Janusz Gajowiecki.

W tym samym koszyku technologicznym po raz pierwszy prawie 130 mln zł uzyskała fotowoltaika. Jak ocenia szefowa Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki Ewa Magiera, w rezultacie aukcji przybędzie również ok. 40 MW mocy w instalacjach fotowoltaicznych. Dzięki dobrej strategii cenowej inwestorów fotowoltaika po raz pierwszy uzyskała wsparcie w tym koszyku technologicznym - powiedziała PAP Magiera.

PSEW wskazuje z kolei, że po aukcjach przeprowadzonych w 2018 roku i 2019 roku łączna moc zainstalowana turbin wiatrowych w systemie przekroczy 9,1 GW. "To nie koniec rozwoju najtańszej technologii wytwarzania prądu, bo w 2020 r. odbędą się kolejne aukcje zapowiedziane już przez decydentów. Widać też, że po tegorocznej aukcji zostało jeszcze na rynku sporo projektów" - dodał Gajowiecki.

W ocenie PSEW, tegoroczna aukcja umacnia jeszcze jeden trend na polskim rynku - inwestorzy w energetykę wiatrową coraz chętniej sięgają po rynkowe mechanizmy zabezpieczenia budowy farm wiatrowych. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez PSEW, wielu z nich zdecydowało się skorzystać ze wsparcia państwa tylko dla części produkcji projektowanej instalacji. Resztę zamierzają zabezpieczyć m.in. sprzedaży energii elektrycznej na rynku lub w kontraktach PPA - podkreśliło Stowarzyszenie.

PSEW szacuje, że tylko dzięki 2,2 GW mocy zainstalowanej po aukcji 2019 r. roczna emisja CO2 obniży się o 7 mln ton, a roczne koszty energii elektrycznej dla całej gospodarki zmniejszą się o ponad 2,7 mld zł. W ciągu 25-letniej eksploatacji farm wiatrowych do kasy państwa i samorządów wpłynie ponad 3,5 mld zł z tytułu podatków, z czego do budżetów gmin trafi około 2,2 mld zł z podatku od nieruchomości - ocenia też Stowarzyszenie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.