Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 144.31 USD (-0.27%)

Srebro

85.06 USD (-0.37%)

Ropa naftowa

98.93 USD (+2.12%)

Gaz ziemny

3.25 USD (+0.12%)

Miedź

5.89 USD (0.00%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 144.31 USD (-0.27%)

Srebro

85.06 USD (-0.37%)

Ropa naftowa

98.93 USD (+2.12%)

Gaz ziemny

3.25 USD (+0.12%)

Miedź

5.89 USD (0.00%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Przyroda: Ptasia rodzina pojawiła się w Zakładach Wzbogacania Rud należących do KGHM

Sokol kghm

fot: KGHM

Sokoły to jedne z najrzadszych ptaków w Polsce. Dzięki objęciu ich ścisłą ochroną populacja się rozwija. Co roku przybywa kilkanaście par lęgowych

fot: KGHM

Oddziały KGHM stały się ulubionym miejscem do gniazdowania sokołów, które zamieszkały na Dolnym Śląsku. Jak informują służby prasowe koncernu, od 2009 r. samice sokoła składają jajka na specjalnej platformie lęgowej umiejscowionej na kominie Huty Miedzi Głogów. W tym roku ptasia rodzina pojawiła się również w budynku głównym Zakładów Wzbogacania Rud w Polkowicach.

W ZWR wykluły się cztery młode sokoły. W Głogowie w tym roku mamy jedynaka. W sumie w oddziałach KGHM urodziło się pięć pisklaków. Sokoły zostały już zaobrączkowane. Pisklęta otrzymały specjalną żółtą obrączkę (ornitologiczną), przeznaczoną dla sokołów gniazdujących na terenach miejskich – urbanistycznych oraz niebieską – obserwacyjną zakładaną dla ptaków dzikich urodzonych w naturze.

- To wyjątkowa sytuacja, że kolejna para sokołów znalazła dom w oddziale ZWR. Najwyraźniej monolityczny wysoki budynek okazał się doskonałym miejscem do odchowania piskląt. Panująca wokół cisza, spokój, brak ludzi w oknach i na balkonach, jak to ma miejsce w klasycznym wieżowcu oraz dostępność pokarmu zadecydowały o zadomowieniu się tutaj sokołów - mówi Dariusz Matijczak, główny specjalista ds. gospodarki leśnej w Hucie Miedzi Głogów.

Pracownicy huty w Głogowie opiekują się sokołami wędrownymi już od 2009 r. Wybudowali platformę, doglądają zwierząt, obrączkują. Teraz dołączy do nich załoga ZWR-ów. Najprawdopodobniej dla sokołów powstanie tam również specjalna platforma lęgowa umiejscowiona we wnęce budynku, a jeśli pozwolą na to możliwości techniczne również zostanie zainstalowany podgląd gniazda. Wszystkie te działania będą uzgadniane z właścicielem obiektu w konsultacji ze służbami technicznymi ZWR i doradztwem specjalistów sokolników.     

Platforma lęgowa dla sokołów znajduje się na kominie H 120 tzw. „Koniczynka” Wydziału Pieca Zawiesinowego P-22 w Hucie Miedzi Głogów II. Od czasu jej zamontowania, zaobrączkowanych zostało już 46 piskląt. To imponujący wynik, zwłaszcza że obecnie w Polsce żyje około 100 par sokoła wędrownego. Z pewnością część z wyklutych w Hucie Miedzi Głogów ptaków zasiliła już znacząco populację krajową tego skrajnie rzadkiego wspaniałego ptaka drapieżnego. Dzięki monitoringowi ptaków wiadomo, że sokół z Głogowa o imieniu Giga wybrał życie w stolicy - gniazduje na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Sokoły to jedne z najrzadszych ptaków w Polsce. Dzięki objęciu ich ścisłą ochroną populacja się rozwija. Co roku przybywa kilkanaście par lęgowych.

Gniazdo sokołów w Hucie Miedzi Głogów można obserwować na stronie peregrinus.pl.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na terenie kopalni lądował śmigłowiec LPR. Pracownik trafił do szpitala

Na terenie kopalni Marcel w Radlinie w środę, 11 marca, około godziny 17 wylądował śmigłowiec LPR. Pomocy medycznej potrzebował jeden z pracowników.

Marszałek Saługa: Nie możemy wylewać dziecka z kąpielą i wygasić górnictwa z dnia na dzień

- Na pewno nie jest możliwe zamknięcie wszystkich kopalni i przejście na zupełnie inny poziom kreowania gospodarki opartej na zupełnie nowych technologiach. Minie trochę czasu zanim będziemy w stanie oprzeć konkretne gałęzie gospodarki wyłącznie na alternatywnych źródłach energii - mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Ta kopalnia sięgnie po miliony ton węgla świetnej jakości. Nowy poziom 880 m zmieni wszystko

Górnicy z ruchu Chwałowice kopalni ROW prowadzą obecnie eksploatację trzema ścianami. I taki jest też obecny model funkcjonowania zakładu, który od kilku lat notuje dobre wyniki produkcyjne. W październiku ub.r. ruszyła też ważna inwestycja, pozwalająca na odtworzenie bazy zasobowej, a tym samym na realizację zapisów umowy społecznej i wydobycia zaplanowanego w programach operacyjnych kopalń. Pogłębiany jest szyb II do poziomu 880 m.

Załoga PG Silesia wciąż nie ma pewności, czy miejsca pracy zostaną utrzymane

Wciąż niepewny jest los Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia. Przypomnijmy, że w ub. tygodniu zarządca sądowy wysłał do strony rządowej, związków zawodowych oraz właściciela spółki pismo o złej sytuacji kopalni i prawdopodobnej redukcji zatrudnienia o kilkaset osób. Mimo, iż Sąd Rejonowy w Katowicach nie wyraził sprzeciwu wobec dzierżawy przedsiębiorstwa przez Bumech, koncesja na wydobycie wciąż nie została przeniesiona i co za tym idzie nie możliwe jest przejęcie pracowników przez owego przedsiębiorcę.