Przerażające statystyki. Najwięcej zgonów od II wojny światowej

fot: Witold Gałązka/ARC

Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 4 220 984 zakażenia. Zmarło 99 761 osób z COVID-19

fot: Witold Gałązka/ARC

W 2021 r. wykonano ponad 500 tys. pogrzebów; to o ok. 30 tys. więcej niż w 2020 r. - wynika z danych Polskiej Izby Branży Pogrzebowej. Wzrosła również liczba kremacji; w ub.r. przeprowadzono ich ok. 200 tys., o ok. 12 tys więcej rdr.

O około 30 tysięcy więcej pogrzebów - czyli w sumie ponad 500 tysięcy - w stosunku do poprzedniego roku odnotowała w ciągu minionych 12 miesięcy Polska Izba Branży Pogrzebowej (PIBP) - poinformowała w poniedziałkowym komunikacie Izba. Dodała, że liczba kremacji w tym okresie w porównaniu z 2020 rokiem wzrosła o 12 tys. W 2020 r. wykonano ok. 470 tys. pochówków; średnia z poprzednich lat oscylowała wokół 400 tys.

- Rok 2021 to po raz pierwszy od zakończenia ostatniej wojny rekordowa ilość śmierci, których liczba przekroczyła pół miliona. To niestety, w znacznej mierze, efekt pandemii - powiedział cytowany w informacji prasowej prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak.

Jak dodano, w ub.r. zmarło o ponad 100 tys. osób więcej niż w 2019 r. i o 42 tys. więcej niż w samym rekordowym 2020 r.

- O ile okres późnej wiosny, lata i wczesnej jesieni wskazywał, że ilość zgonów nie powinna być większa niż w minionym roku, tak na koniec roku zanotowaliśmy znaczący wzrost i tym samym przekroczenie ilości zgonów w 2020 roku - podał Czyżak. W jego ocenie, wzrost liczby zgonów w 2021 r. w stosunku do całego 2020 wyniósł 7 proc.

Z danych Izby wynika, że wzrosła również liczba kremacji - o około 12 tysięcy; w 2021 r. przeprowadzono ich około 200 tys.

- Rokrocznie przybywa w naszym kraju również pochówków urnowych, i to nawet niezależnie od panującej pandemii. Tutaj też zauważalny jest wzrost tego rodzaju usług. Należy pamiętać, że następuje tzw. zmiana pokoleniowa i sposób postrzegania przez rodziny samej kremacji zwłok - zauważył prezes Izby.

W ocenie Polskiej Izby Branży Pogrzebowej, znacznie większa, w stosunku do średniej z ostatnich lat, liczba zgonów w 2020 i 2021 r. wymusza nowe działania zarówno po stronie podmiotów państwowych, jak i prywatnych, w tym zawodowo zajmujących się pochówkiem. Dotyczy to m.in. transportu zwłok, kremacji czy wprowadzenia precyzyjnych wymagań dotyczących zatrudnienia w firmach pogrzebowych.

- Mamy nadzieję, że stosowny projekt nowelizacji prawa pogrzebowego, w pracach nad którym udział brali nasi przedstawiciele, znajdzie się wkrótce w Sejmie, a sama ustawa wejdzie w życie w tym roku - wskazał Czyżak. Jak podkreślił, jest to pilna sprawa do załatwienia.

Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 4 220 984 zakażenia. Zmarło 99 761 osób z COVID-19.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1541878885 solitaire rury zat finska nord stream 2

Podejrzany o wysadzenie Nord Streamu zatrzymany w Chorwacji. Wcześniej polski sąd odmówił wydania go Niemcom

Jak informują niemieckie media Wołodymyra Żurawlowa, obywatela Ukrainy podejrzanego przez prokuraturę Niemiec o udział w wysadzeniu gazociągów Nord Stream, zatrzymano w Chorwacji podczas zdjęć do thrillera "Snake Island" inspirowanego tym zdarzeniem.

Budżet Obywatelski Katowic 2026. Mieszkańcy wybiorą spośród 214 projektów

Zakończyła się merytoryczna ocena projektów zgłoszonych do XIII edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Pozytywnie zweryfikowano 214 z 268 propozycji, czyli blisko 80 proc. zgłoszonych zadań. Głosowanie mieszkańców odbędzie się od 10 do 23 września 2026 roku.

Węgiel wraca do łask. Polacy chcą się nim ogrzewać

Sprzedaż kotłów na węgiel wzrosła w drugim kwartale 2026 r. o 15-20 proc. – szacuje Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG). Branża wskazuje, że wpływ miały na to m.in. ceny pelletu, a węgiel jest obecnie łatwiej dostępny i tańszy.

Na zmianach podatkowych zyskają pracujący na etacie z pensją co najmniej 12 tys. zł brutto

Na proponowanych zmianach podatków zyskają osoby pracujące na etacie i zarabiające brutto 12 tys. zł i więcej, a najwięcej mogą stracić płacący podatek ryczałtowy z przychodami przekraczającymi w przeliczeniu 250 tys. euro rocznie - wskazał partner w kancelarii MDDP Rafał Sidorowicz.