Przepisy: w soboty bez opłat za parkowanie

fot: Maciej Dorosiński

Zgodnie z przyjętą uchwałą pierwsza rozpoczęta godzina parkowania w Katowicach będzie kosztowała 2 zł, druga - 2,40 zł, trzecia - 2,80 zł, za każdą następną kierowcy zapłacą 2 zł. Dotychczas stawki te wynosiły odpowiednio: 1,50 zł, 1,80 zł, 2 zł i 1,50 zł

fot: Maciej Dorosiński

W soboty, niedziele i święta gminy nie będą mogły pobierać opłat w strefach płatnego parkowania - zakłada senacki projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych. Chodzi o rozwianie wątpliwości interpretacyjnych.

Projekt, który na początku czerwca został skierowany do Sejmu, przewiduje zastąpienie pojęcia "dni robocze" terminem "dni powszednie" w związku z pobieraniem opłat w strefie płatnego parkowania w soboty. Senatorowie zaproponowali, aby w przepisie art. 13b ust. 1 ustawy o drogach publicznych wyrażenie "określone dni robocze" zastąpić wyrażeniem "określone dni z wyjątkiem sobót oraz dni uznanych ustawowo za wolne od pracy", tak aby jednoznacznie wynikało z niego, że w soboty, niedziele i święta nie pobiera się opłat w strefach płatnego parkowania.

Obecne przepisy, zgodnie z którymi opłatę za postój pojazdów w strefie płatnego parkowania pobiera się w określone dni robocze, budzą wątpliwości interpretacyjne - czy sobota jest dniem roboczym i czy w związku z tym pobieranie opłat za parkowanie w soboty jest zgodne z prawem.

Pojęcie dni roboczych było różnie interpretowane przez jednostki samorządu terytorialnego oraz sądy administracyjne, stąd orzecznictwo sądów w tym zakresie było niejednolite. WSA w Poznaniu i WSA w Opolu w swoich wyrokach orzekły, że sobota nie jest dniem roboczym i pobieranie opłat za parkowanie w tym dniu jest niezgodne z prawem, natomiast WSA w Białymstoku i WSA w Krakowie orzekły, że sobota jest dniem roboczym i można w tym dniu pobierać opłaty.

W kwietniu 2016 r. sprawę pobierania opłat za parkowanie w soboty w Augustowie badał NSA, który orzekł, że sobota powinna być traktowana jako dzień wolny od pracy, zatem pobieranie opłat za parkowanie w soboty jest niezgodne z prawem. Opłata za postój pojazdu w strefie płatnego parkowania w soboty przed wyrokiem NSA pobierana była w pięciu miastach będących siedzibą województwa. Obecnie żadne miasto wojewódzkie nie pobiera opłaty za parkowanie w soboty - jako ostatni wycofał się z tego w lutym tego roku Poznań.

Z informacji przekazanych autorom projektu przez 38 losowo wybranych miast w Polsce wynika, że strefy płatnego parkowania funkcjonują w 18 z nich (46 proc. badanych miast). Opłaty za parkowanie w strefach w soboty przed wyrokiem NSA pobierało 11 miast (29 proc. badanej próbki). Obecnie opłaty w soboty pobierane są tylko w dwóch badanych miastach - Helu i Zakopanem, przy czym strefa płatnego parkowania funkcjonuje na Helu i tylko przez część roku - od czerwca do września.

W niektórych miastach europejskich opłaty za parkowanie w strefach płatnego parkowania pobierane są wyłącznie od poniedziałku do piątku (Wiedeń, Budapeszt), zaś w niektórych również w soboty, niedziele i święta (Innsbruck, Kopenhaga, Helsinki, Cannes, Paryż, Berlin, Frankfurt, Monachium, Oslo, Barcelona, Madryt). Czasami w jednym mieście jest kilka stref płatnego parkowania i w części z tych stref opłaty obowiązują od poniedziałku do piątku, a w części - od poniedziałku do niedzieli.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.