Przekształcenia: prywatyzacja PKP Intercity za trzy lata

fot: Andrzej Bęben/ARC

W IV kwartale 2014 r. PKP Intercity pobiła rekord spóźnialstwa

fot: Andrzej Bęben/ARC

Prywatyzację PKP Intercity w 2018 r., ale z zachowaniem przez Skarb Państwa pakietu kontrolnego, zapowiedział w rozmowie z PAP prezes zarządu PKP Jakub Karnowski. Wyjaśnił, że prywatyzacja przewoźnika odbyłaby się za pośrednictwem giełdy.

- W 2018 r. mamy zamiar sprzedać PKP Intercity na giełdzie, czyli w taki sam sposób jak PKP Cargo, przy którym zachowaliśmy pakiet kontrolny 33 proc. akcji, ale spółka jest również w rękach prywatnych akcjonariuszy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie - podkreślił Karnowski.

Dodał, że w przypadku prywatyzacji PKP Intercity pakiet kontrolny akcji zachowałby Skarb Państwa.

Karnowski zaznaczył, że w najbliższym czasie PKP nie planuje dużych prywatyzacji. Przypomniał, że dzięki pieniądzom z prywatyzacji PKP Energetyki spłacony został historyczny dług PKP. W tym roku sprzedane zostały przez PKP spółki TK Telekom i PKP Energetyka.

Dodał, że zarząd PKP podjął decyzje o dokapitalizowaniu PKP Intercity kwotą 1 mld zł; po to - jak wskazał - aby można było zmodernizować tabor m.in. dzięki zleceniom dla polskich producentów taboru.

- Ale także po to, abyśmy mogli dostosować się ze swoją ofertą do naszych klientów, tak żeby dobre pociągi jeździły nie tylko po tych głównych trasach, między Warszawą a głównymi ośrodkami, ale również między mniejszymi ośrodkami i aby przygotować PKP Intercity do konkurencji.

W ubiegłym roku PKP Intercity zanotowało 54 mln zł straty. W pierwszym półroczu br. PKP Intercity przewiozło 13,4 mln pasażerów, co daje 16,5-proc. wzrost w porównaniu do analogicznego okresu 2014 r. PKP Intercity szacuje, że do końca 2015 r. przewiezie ok. 30 mln klientów i zapowiada, że chce utrzymać ten trend i w przyszłym roku przewieźć 36 mln pasażerów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Trzeci moduł największego doku w tej części Europy zwodowany. Konstrukcja powstaje w Szczecinie

Dziobowy moduł doku dla Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” został w sobotę zwodowany na Odrze. Operacja zsunięcia i zanurzenia konstrukcji o masie 4 tys. ton trwała kilkanaście godzin. We wrześniu rozpocznie się scalanie trzech części 240-metrowego doku na wodzie.

Prawie 90 mieszkań na osiedlu KTBS przy ul. Kosmicznej już zajętych. W Katowicach powstanie kolejny budynek

Nowe osiedle Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Kosmicznej w Katowicach zaczyna tętnić życiem. Spośród 111 mieszkań blisko 90 przekazano już mieszkańcom, a wielu lokatorów zdążyło się wprowadzić. KTBS przygotowuje jednocześnie następną inwestycję mieszkaniową przy ul. Kossutha.

Koniec spacerów po Kąpielisku Leśnym w Gliwicach. Obiekt zamykany na czas modernizacji

Liczące ponad 80 lat Kąpielisko Leśne w Gliwicach zostanie całkowicie zamknięte do zakończenia gruntownej modernizacji – podał w piątek samorząd. Kąpielisko docelowo, za parę lat, ma stać się atrakcyjną i dostępną przestrzenią rekreacyjną.

Unijne wsparcie na rewitalizację centrum Świętochłowic

Dzięki unijnemu wsparciu samorząd Świętochłowic zrewitalizuje teren dawnego Parku Jordanowskiego w centrum miasta i zmodernizuje zabytkowy budynek Urzędu Stanu Cywilnego - wynika z informacji władz miasta w mediach społecznościowych.