Gospodarka: Dzięki fuzjom, koncern może stabilizować sytuację paliwowo-gazowo-energetyczną

fot: Pixabay.com

Kampania Energia z wiatru = energia wolności ma na celu zachęcić ludzi do skorzystania z fachowej wiedzy na temat energii wiatrowej, wokół której krąży wiele mitów

fot: Pixabay.com

PKN Orlen stworzył koncern multienergetyczny, przejmując Grupę Energa, Grupę Lotos i PGNiG, aby przeprowadzić w Polsce transformację energetyczną - podkreślił w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że dzięki tym fuzjom, koncern może stabilizować sytuację paliwowo-gazowo-energetyczną w kraju.

Prezes PKN Orlen, który był w czwartek gościem Sygnałów Dnia w Programie Pierwszym Polskiego Radia, podkreślił, że od kilku lat podejmowano działania umożliwiające dostosowanie się do przeprowadzenia transformacji energetycznej w Polsce.

- Dlatego robiliśmy proces łączenia spółek, dlatego przejmowaliśmy Lotos, PGNiG, Energę - dodał.

Obajtek, odnosząc się do kosztów związanych z niezbędnymi inwestycjami, zwrócił uwagę, że ransformacja paliwowo-energetyczna to nie są miliony, to są miliardy.

- I przez to, że mamy odpowiedni poziom przychodów, odpowiednią ekspozycję na rynkach europejskich, mamy możliwość przeprowadzenia transformacji - ocenił prezes PKN Orlen.

Jak przypomniał Obajtek, w zaktualizowanej na początku roku strategii Grupy Orlen do 2030 r. zapisano 320 mld zł na inwestycje, które będą związane z transformacją energetyczną. Dodał, iż w tym roku wielkość tych nakładów wyniesie 36 mld zł.

Prezes PKN Orlen zaznaczył przy tym, że koncern realizuje szereg bardzo dużych przedsięwzięć np. w zakresie wodoru, paliw syntetycznych czy biododatków. Wspomniał w tym kontekście, iż przyspieszone zostały m.in. prace nad wdrożeniem - o dwa lata wcześniej - benzyny E10 z domieszką alkoholu, która ma zastąpić obecną benzynę Pb95. Ostatnio informowano, że nowe paliwo ma być produkowane od stycznia 2024 r.

- Stworzyliśmy duży koncern, który stabilizuje sytuację paliwowo-gazowo-energetyczną. I dzięki temu, i dzięki działaniom rządu, mamy jedne z najniższych cen w Europie. Ja wiem, że jest drogo, ale to nie jest spowodowane z naszej winy. To jest spowodowane kryzysem. Wcześniej covid. Teraz sytuacja wojenna. Jesteśmy krajem, który graniczy z krajem, który został napadnięty brutalnie. I tak naprawdę robimy wszystko, żeby tę sytuację stabilizować i Polacy to widzą - oświadczył Obajtek.

Jak zaznaczył prezes PKN Orlen, koncern prowadzi też inwestycje związane z rozwojem swojej sieci stacji paliw, w tym na rynkach zagranicznych. Inwestuje również w segment rafinerii oraz petrochemii. Dodał, że w ramach rozwoju i modernizacji części petrochemicznej w zakładzie głównym PKN Orlen w Płocku realizowana jest obecnie ajwiększa w Europie inwestycja w tej branży - budowa kompleksu Olefiny III.

- Dzięki tym wszystkim połączeniom, akwizycjom, inwestycjom dziś jesteśmy w oil and gas w Europie koncernem dziesiątym tak naprawdę. To jest właśnie marka Polski. Nie tylko utrzymujemy dużą działalność w Polsce, ale w całym regionie. Gwarantujemy tak naprawdę bezpieczeństwo całemu regionowi - stwierdził Obajtek.

Dodał jednocześnie, że ważną częścią strategii płockiego koncernu jest rozwój energetyki jądrowej opartej na małych reaktorach SMR. Przypomniał, że koncern podał w ostatnim czasie siedem lokalizacji tych obiektów w Polsce. Niedawno informowano, że pierwsza elektrownia wyposażona w zaawansowany model małego reaktora jądrowego BWRX-300 ma zostać uruchomiona w Polsce w 2029 r.

- Musimy budować źródła zero emisyjne i to robi Orlen: offshore, onshore, fotowoltaika. Tu bardzo mocne mamy inwestycje. Ale również musimy patrzeć na źródła zero emisyjne pracujące w podstawie, a takimi źródłami są SMR-y. To jest tania energia i jeszcze produktem ubocznym jest ciepło, więc to jest tanie ogrzewanie miast. I musimy iść w taki rodzaj inwestycji - oświadczył Obajtek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.