Przegląd prasy w poniedziałek

Przeglad prasy TON 02

fot: Jarosław Tondos

Najistotniejszą zmianą, którą już 1 stycznia 2011 r. odczuje każdy Polak, będzie podwyżka VAT. Do końca stycznia 7-proc. stawkę dla gazet czy magazynów

fot: Jarosław Tondos

Rzeczpospolita: \"Ekolodzy nas oszukują?\"

Hakerzy wykradli i zamieścili w Internecie materiały sugerujące, że sami naukowcy nie wierzą w globalne ocieplenie. Ofiarą ataku hakerów padł system komputerowy Uniwersytetu Wschodniej Anglii. Rabusie opublikowali w Internecie około tysiąca e-maili oraz 3 tysiące innych poufnych dokumentów. Posłużyli się rosyjskim serwerem. Materiały wywołały sknadal. Jak twierdzi amerykański dziennik „The Wall Street Journal”, na podstawie prowadzonej przez ponad dziesięć lat korespondencji między naukowcami z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych można dojść do wniosku, że teza o odpowiedzialności człowieka za globalne ocieplenie została po prostu wymyślona.

Dziennik Gazeta Prawna: \"Imperium związkowe w spółce miedziowej pochłania miliony\"

W KGHM działa 15 związków zawodowych i 48 organizacji zakładowych. Działacz rekordzista zarobił w 2008 roku 275 tysięcy złotych. W jednej z najbogatszych spółek Skarbu Państwa, na same pensje 42 działaczy związkowych firma wydaje co roku prawie 8 milionów złotych. Do tego dochodzą deputaty, trzynastki, czternastki i rozmaite ołówkowe.

Rzeczpospolita: \"Prywatyzacja polskiego górnictwa stoi w miejscu\"
W ministerstwach Gospodarki i Skarbu nie przyspieszają prace dotyczące sprzedaży kopalń. W przyszłym roku ma się zakończyć tylko sprzedaż Bogdanki.
Czerwcowy debiut giełdowy Lubelskiego Węgla Bogdanka miał dać przykład śląskim kopalniom. Poza deklaracjami niewiele się jednak dzieje, i to mimo ogromnego planu prywatyzacji gospodarki, który ma przynieść do końca przyszłego roku dochody rzędu 37 mld zł. W 2010 r. nie będzie prywatyzacji śląskich spółek węglowych, ma za to zostać jedynie dokończona prywatyzacja Bogdanki.

Dziennik Gazeta Prawna: \"Obama chce ratować szczyt klimatyczny\"

Żeby uratować ONZ-owski szczyt w Kopenhadze, Biały Dom chce narzucić Ameryce tymczasowe limity emisji gazów cieplarnianych. Jak spekulują zachodnie media, w grę wchodzi ograniczenie emisji o 14 – 20 proc. do 2020 r. w porównaniu do poziomu z 2005 r.

Gazeta Wyborcza: \"Ukraina zapłaci Gazpromowi z kredytu od rosyjskich banków?\"
W tym tygodniu szefowie ukraińskiego Naftohazu będą w Moskwie zabiegać o podpisanie umów z Gazpromem, które oddalą od Ukrainy groźbę sankcji za zmniejszenie odbioru gazu. Nad Europą ciągle wisi widmo gazowego kryzysu najbliższej zimy.

Dziennik Gazeta Prawna Forsal.pl: \"Orlen i Lotos tracą miliony na biopaliwach\"
Koncerny naciskają na rząd, by zmienił przepisy biopaliwowe. Na razie bez efektu. Na biopaliwach firmy tracą dziennie prawie 1 mln zł. W tym roku straty firm paliwowych, wynikające z ustawowego obowiązku sprzedaży biopaliw wyniosą 330 mln zł – dowiedział się DGP. Najwięcej dopłacą krajowi giganci – Orlen i Lotos – w sumie 260 mln zł. To ponad trzy razy więcej niż w 2008 r. Na biopaliwach tracą też importerzy. Powodem kłopotów jest zawarty w ustawie o biopaliwach tzw. Narodowy Cel Wskaźnikowy (NCW).

Dziennik Gazeta Polska: \"PGNiG szuka nowych rynków\"

PGNiG chce zająć czwarte, piąte miejsce w Polsce pod względem obrotów energią elektryczną. Dlatego walne zgromadzenie powołało spółkę PGNiG Energia. Szefowie PGNiG zapowiadają, że spółka będzie obecna zarówno na rynku producentów energii elektrycznej, handlu hurtowego, jak i detalicznego.

Dziennik Zachodni: \"Krzysztof Respondek wygrał finał teleturnieju Jak oni śpiewają\"
Od początku typowany był na jednego z faworytów programu \"Jak oni śpiewają\". Przychylność widzów nie opuściła go do samego końca i w sobotni wieczór Krzysztof Respondek, aktor i jeden z twórców śląskiego kabaretu RAK,  w wielkim stylu - można stwierdzić, że bezapelacyjnie - wygrał finał finałów tego popularnego telewizyjnego show.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.