Przegląd prasy w czwartek

Rzeczpospolita: \"Gminy dostały ultimatum w sprawie spalarni odpadów\"

Samorządy mają osiem miesięcy na dostarczenie projektów spalarni odpadów. Inaczej stracą szanse na pieniądze z Unii Europejskiej. – Zwróciliśmy się do samorządów z pytaniem, czy są w stanie złożyć gotowe projekty budowy spalarni odpadów do czerwca 2010 r. Tylko wtedy mają szanse na otrzymanie dofinansowania jeszcze w tej perspektywie finansowej (2007 – 2013) – mówi Aleksandra Malarz, dyrektor Departamentu Programu Infrastruktura i Środowisko w Ministerstwie Środowiska.

Dziennik Zachodni: \"Domy rybniczan ogrzeje ciepło z elektrowni\"
Za sześć lat ciepło wytwarzane w Elektrowni Rybnik, największym zakładzie w mieście, nie będzie już ulatywało kominami do atmosfery i ocieplało wodę w pobliskim zalewie, ale ogrzeje domy rybniczan. Będzie to możliwe, dzięki gigantycznej inwestycji, wartej 1,5 miliarda euro, którą rozpoczął zakład. To dobra wiadomość dla mieszkańców, bo ciepło - produkt uboczny przy produkcji prądu - ma być tańsze niż to, które dziś dostarcza Elektrociepłownia Chwałowice.

Rzeczpospolita: \"Stare ciepłownie znikną z rynku\"

Firmy zapowiadają wielomiliardowe inwestycje w zakłady produkujące ciepło i zieloną energię. Polskie przedsiębiorstwa ciepłownicze rozpoczynają modernizację starych zakładów i budowę nowych. Z analiz Ministerstwa Środowiska wynika, że muszą zainwestować nawet 20 mld euro, by sprostać planowanym przez Komisję Europejską ograniczeniom emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów. Koszty minimalnych inwestycji do 2016 r. MŚ oszacowało na 7,7 mld euro.

Dziennik Gazeta Prawna: \"Kuszenie Gudzowatego\"

Niech pan grzecznie zeskoczy z dużej rury na Wschodzie, a w nagrodę damy panu pobudować mniejszą rurę na Zachodzie – taki interes proponuje Aleksandrowi Gudzowatemu polski rząd. Kreml i Warszawa nie chcą już widzieć gazowego miliardera w spółce tranzytowej, która dostarcza surowiec ze Wschodu.

Dziennik Gazeta Prawna: \"Gas Trading za Bernau–Szczecin: to uchybia powadze sytuacji\"

- Jeszcze nie dostałem propozycji. Zobaczymy, co z tego wyjdzie, bo jedno mówi Pawlak, Tusk – drugie. Chcę jednak podkreślić, że projekt Bernau–Szczecin i zmiany w akcjonariacie to są dwa różne problemy. Łączenie ich na zasadzie takiego towarzyskiego przetargu uchybia powadze sytuacji.

Dziennik Gazeta Prawna: \"Sprzedawcy obniżyli taryfy, ale nadal chcą podwyżek cen prądu\"

Sprzedawcy energii elektrycznej skorygowali swoje wnioski o podwyżki cen prądu dla gospodarstw domowych na 2010 rok. Chcą, by ceny wzrosły nie o 16– 22 proc., ale o 13–19 proc. Korekta to odpowiedź na wezwanie Urzędu Regulacji Energetyki. Firmy złożyły wnioski pierwszy raz we wrześniu, ale URE uznał, że przesadziły z podwyżkami na przyszły rok. Rekordziści chcieli ponad 20-proc. skoku cen. Rozpiętość propozycji była bardzo duża, bo najniższy poziom podwyżki sięgał zaledwie 6 proc.

Dziennik Zachodni: \"Podatek węglowy dla każdego\"

Do akcyzy, VAT i dawnej opłaty drogowej włączonej w cenę paliwa ma teraz dojść nowa opłata z kieszeni kierowców - tym razem na ekologię. Ministerstwo Środowiska proponuje, by do każdego litra paliwa doliczane były 4 grosze.
Podatek węglowy - bo taką nazwę nosiłaby nowa danina od właścicieli czterech kółek - miałby wejść w życie dopiero w 2012 roku. Jednak już dziś zaczyna budzić protesty.


MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.