Przegląd prasy w czwartek

Rzeczpospolita: \"KGHM nie zgodzi się na podwyżki\"

Zwiększenie produkcji miedzi i srebra oraz wdrożenie kolejnych etapów programu oszczędnościowego to jedne z priorytetów prezesa KGHM Herberta Wirtha na 2010 r.
KGHM myśli o nabyciu złóż za granicą. Prezes przyznaje jednak, że nie uda się dotrzymać zapowiedzi i przejąć złoża rudy czerwonego metalu do końca grudnia. Prezes Wirth nie zamierza ulegać postulatom związków zawodowych i zgodzić się na podwyżkę wynagrodzeń jeszcze w tym roku.

Gazeta Wyborcza w Katowicach: \" Górnik pozował nago. Wybuchnie skandal?\"

Czy nadzy górnicy zainteresują gości zaproszonych do teatru na uroczystą akademię barbórkową? Czy wzbudzą emocje? A może wybuchnie skandal!
W 2004 r. Magdalena pierwszy raz odwiedziła łaźnię kopalni Kleofas. Potem przez pięć lat tworzyła akty górników...

Rzeczpospolita: \"Kopalnie wyprzedają majątek\"
Ośrodki wczasowe, mieszkania, domy kultury, przychodnie, pałacyki. To spora składowa część majątku spółek węglowych. Jego sprzedaż to szansa na poprawę ich sytuacji finansowej. Operacja ma potrwać do 2015 r. W latach 2007 – 2008 kopalnie wyprzedały niewielką część tych nieruchomości wartą 65 mln zł.

Dziennik Gazeta Prawna: \"Podatek węglowy byłby lepszy od handlu emisją\"

Uważam, że dotychczasowe rozwiązanie zaproponowane w Kioto było nieefektywne. A ewentualna próba jego rozszerzenia podczas szczytu w Kopenhadze specjalnego sensu nie ma. O wiele lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie globalnego podatku od emisji CO2 - mówi William Nordhaus, profesor ekonomii Uniwersytetu Yale, były rektor tej uczelni, badacz gospodarczych aspektów zmian klimatycznych.

Rzeczpospolita: \"Grupie Lotos grozi płacowy bunt prezesów\"

Szefom firm córek gdańskiego koncernu grozi drastyczna obniżka wynagrodzeń. To skutek objęcia ich ustawą kominową. Większość prezesów zapowiada, że nie zgodzi się na nowe stawki i odejdzie.

Rzeczpospolita: \"Miedziowy prezes\"

Kupno zagranicznego złoża ma pozwolić kierowanej przez Herberta Wirtha firmie dołączyć do ścisłej światowej czołówki producentów.


MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.