Przedstawiciele PGG z wizytą w Wielkiej Brytanii

1729162736 pgg uk

fot: PGG

Wizyta miała na celu zapoznanie się z efektami transformacji pogórniczych terenów w Wielkiej Brytanii

fot: PGG

W wyjeździe studyjnym do pogórniczych regionów Walii uczestniczyli 7-10 października 2024 r. przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej, przyglądając się doświadczeniom Brytyjczyków w transformacji sektora węgla kamiennego - poinformowali w komunikacie przedstawiciele PGG.

Na zaproszenie Ambasady Brytyjskiej w Warszawie polską delegację tworzyli reprezentanci województw objętych wsparciem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji UE (dolnośląskiego, łódzkiego, śląskiego i wielkopolskiego), think tanków i węglowych przedsiębiorstw górniczych. PGG reprezentowali Rafał Gąsior – dyrektor Biura Restrukturyzacji Operacyjnej i Technologicznej i jego zastępca Łukasz Łata.

W Londynie urzędnicy z zespołu współpracy z regionami (Local Net Zero) Ministerstwa ds. Bezpieczeństwa Energetycznego Wielkiej Brytanii i rządu Walii opowiedzieli m.in. o inwestycjach w zeroemisyjne źródła energii oraz o mechanizmach wsparcia dla nowych branż w regionach poprzemysłowych.

- Kluczową rolę w lokowaniu nowych biznesów tam, gdzie dominował przemysł ciężki, odgrywają lokalne porozumienia i partnerstwa publiczno-prywatne, celowe spółki samorządowe wspierane pożyczkami rządowymi. Warto chyba przełożyć to na nasz grunt, gdzie wszystkimi gruntami po kopalniach włada centralnie spółka SRK. W modelu brytyjskim zasoby zostają „w rodzinie”, w gminach i firmach górniczych, które budują dla siebie nową przyszłość i tworzą miejsca pracy – opisują przedstawiciele PGG.

W Cardiff uczestniczy wzięli udział w wybranych sesjach konferencji European Circular Economy Hotspot (poświęconej gospodarce obiegu zamkniętego).

Wizyty terenowe zorganizowano w Południowej Walii, w obiektach postindustrialnych. Tam, gdzie do 2020 r. spalała węgiel elektrownia Aberthaw z pilotażową instalacją CCS, dzisiaj działa hub zielonej energii.

Na terenie byłej kopalni węgla blisko Onllwyn w Neath Port wybudowano GCRE (The Global Center of Rail Excellence), czyli światowy ośrodek badań, testowania i certyfikacji technologii kolejnictwa (szczególnie tych zeroemisyjnych). Z kolei w hrabstwie Blaneau Gwent, gdzie istniała huta stali, powstały szkoły, koledż, szpital, centrum rozrywkowe, hub technologiczny i liczne budynki mieszkalne.

- Jeśli chodzi o zagospodarowanie terenów pogórniczych, na pewno w Polsce nie mamy się czego wstydzić, natomiast brakuje nam praktyczności i pragmatycznego podejścia, którym zadziwiają Brytyjczycy. Na lokalnym poziomie umieją ze sobą rozmawiać i nie trwa to latami. Opracowują plan i szybko przystępują do realizacji. Warto spróbować wdrożyć u nas podobne mechanizmy – podsumowują Rafał Gąsior i Łukasz Łata.

Dodają, że tak, jak nam, także Brytyjczykom nie wszystko udało się przeprowadzić zgodnie z planami po zamknięciu kopalń, jednak są świadomi swych pomyłek i wyciągają z nich wnioski.

Polska Grupa Górnicza to największa polska spółka węglowa. W jej skład wchodzi siedem kopalń: KWK ROW (ruchy: Chwałowice, Jankowice, Marcel, Rydułtowy), KWK Ruda (ruch Bielszowice i Halemba), KWK Piast-Ziemowit (ruch Piast i Ziemowit), KWK Bolesław Śmiały, KWK Sośnica, KWK Staszic-Wujek (ruch Murcki-Staszic i Wujek) oraz KWK Mysłowice-Wesoła. Obecnie spółka zatrudnia ponad 36 tys. osób.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.