Przedsięwzięcie finansowane jest z programu Polska Cyfrowa, a wkład unijny to 101,5 mln zł

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Polska jest na dwudziestej pozycji w rankingu krajów najbardziej narażonych na cyberataki

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Komisja Europejska zatwierdziła dodatkowe 120 mln zł na budowę elektronicznej platformy usług publicznych w zakresie ochrony zdrowia - poinformowało w środę Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Jak zaznacza resort, przedsięwzięcie finansowane jest z programu Polska Cyfrowa, a wkład unijny to 101,5 mln zł.

- Projekt zostanie poszerzony o nowe usługi i funkcjonalności, które umożliwią załatwienie spraw online, bez konieczności kontaktu osobistego pacjentów z personelem medycznym - mówi cytowana w komunikacie minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Zaznacza, że są to bardzo ważne zmiany, szczególnie ze względu na obecną sytuację zagrożenia epidemiologicznego.

Napisano, że uruchomienie kolejnych usług publicznych w ramach projektu Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych stanowi kontynuację długofalowej wizji rozszerzania dostępu do usług świadczonych drogą elektroniczną.

Wskazano, że dzięki dodatkowym środkom wdrożona już usługa e-recepty zostanie poszerzona o możliwość zdalnego zamówienia e-recepty przez pacjentów oraz ich opiekunów prawnych przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

- Wprowadzenie tej funkcjonalności pozwoli na kontynuację leczenia farmakologicznego przez pacjentów bez potrzeby osobistego stawiania się w placówce medycznej - wyjaśniono.

W projekcie - jak wskazano - wprowadzona zostanie także usługa centralnej elektronicznej rejestracji na wybrane świadczenia.

- Poprzez IKP pacjent będzie miał dostęp do informacji o podmiotach leczniczych realizujących świadczenia oraz terminach dostępnych wizyt - czytamy. Zaznaczono, że dzięki temu będzie można zapisać się na wybraną wizytę bądź ją odwołać.

W rozszerzonym projekcie planowana jest także nowa usługa teleporady, która - jak napisano - umożliwi odbywanie wybranych świadczeń w formie videorozmowy lub rozmowy telefonicznej.

- Realizując świadczenie w tej formie pacjent w zależności od potrzeb będzie mógł uzyskać e-receptę, e-skierowanie czy też eZLA, czyli zwolnienie lekarskie - zaznaczono.

Dodano, że zaplanowane działania wpłyną na poprawę jakości usług. Zapewnią też lepsze planowanie zasobów opieki zdrowotnej oraz umożliwią podmiotom wykonującym działalność leczniczą realizować więcej spraw on-line.

Realizacja projektu zostanie przedłużona do końca 2021 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.