Przedsięwzięcia: inwestują w badania nad grafenem

fot: ARC

Grafen to forma węgla alotropolowego...

fot: ARC

KGHM TFI przejął 49 proc udziałów w utworzonej przez Agencję Rozwoju Przemysłu spółce Nano Carbon, zajmującej się badaniami nad grafenem oraz wprowadzeniem na rynek produktów z tą formą węgla - poinformowała ARP. Spółka zostanie dekapitalizowana 14 mln zł.

ARP poinformowała w komunikacie, że czwartkowa uchwała walnego zgromadzenia spółki uruchamia dokapitalizowanie firmy w 2013 roku kwotą 14 mln zł. Pieniądze mają być przeznaczone na badania i wdrożenie produktów wykorzystujących unikalne właściwości grafenu.

W ciągu pięciu lat firma chce uruchomić przemysłową produkcję wyrobów na bazie grafenu. Produkty grafenowe znalazłyby zastosowanie m.in. w energetyce, przemyśle maszynowym, spożywczym, medycznym czy budowlanym.

"Zainwestowaliśmy w projekt perspektywiczny pod względem technologicznym i rynkowym" - podkreślił prezes ARP Wojciech Dąbrowski.

ARP poinformowała również, że spółka podpisała umowę o współpracy z Instytutem Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) - jednym z wiodących ośrodków badań nad grafenem. "To krok milowy w realizacji planów spółki" - dodano.

Nano Carbon planuje w pierwszym kwartale 2014 roku wprowadzić do obrotu handlowego kompozyty wykonane z grafenu i miedzi. Oferta będzie skierowana do klientów z segmentu naukowego i badawczego.

Spółka ma opracować prezentację produktów grafenowych, które będą sprzedawane w formie gotowych wyrobów, półproduktów lub udostępniane poprzez sprzedaż licencji. "We współpracy z wybranymi partnerami branżowymi, spółka finansować będzie technologie i aplikacje, wykorzystujące nowe możliwości technologiczne, wynikające z nakładania grafenu na powierzchnie metaliczne, zwłaszcza miedziane" - wyjaśniono.

"Idąc własną drogą, nie musimy bezpośrednio konkurować z takimi gigantami jak Samsung czy IBM, które pracują nad wyświetlaczami dotykowymi lub mikroprocesorami grafenowymi. Koncentrujemy się na technologiach i aplikacjach, w których Nano Carbon i ITME mają realną szansę osiągnąć przewagę konkurencyjną" - wyjaśnił prezes ARP.

Prezes KGHM TFI SA Marcin Chmielewski dodał, że strategia Grupy KGHM Polska Miedź zakłada nie tylko inwestowanie w sektor wydobywczy, ale także poszukiwanie możliwości wykorzystania pierwiastków i metali w innowacyjnych technologiach przemysłowych. "Projekt grafenowy, realizowany wspólnie z ARP, świetnie wpisuje się w to założenie (...) Dzięki aliansowi z ITME mamy silne atuty w światowej rywalizacji na rozwijanie i patentowanie nowych zastosowań rynkowych grafenu" - zaznaczył Chmielewski.

Jego zdaniem wartość tego rynku w najbliższych latach sięgnie setek milionów dolarów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.