Przedsiębiorcy mogą korzystać z atrakcyjnych pożyczek do 1 mln zł na wykorzystanie OZE w swojej działalności.

fot: Jarosław Galusek/ARC

W konkursie przewidziano cztery typy projektów: produkcja energii słonecznej, wykorzystanie energii na własne potrzeby, inwestycje w wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła z ZE z podłączeniem do sieci dystrybucyjnej oraz produkcję biokompotentów i biopaliw

fot: Jarosław Galusek/ARC

Nowe zasady wsparcia inwestycji w odnawialne źródła energii dla firm wprowadza urząd marszałkowski w Białymstoku. Od konkursu w kwietniu, wsparcie poniżej 1 mln zł będzie mogło być przyznane w formie pożyczki, powyżej tej kwoty - dotacji - podał urząd.

Chodzi o pieniądze z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP) na lata 2014-2020.

Zmiany będą dotyczyć tylko przedsiębiorstw; innych podmiotów, np. samorządów czy spółdzielni mieszkaniowych - nie.

- Zmiany w zasadach dofinansowania dla firm w ramach konkursu na wykorzystanie energii odnawialnej wynikają z dwóch rzeczy. Po pierwsze, analiza poprzedniego konkursu wyraźnie wskazała, że przedsiębiorstwa wnioskują o dotacje, które średnio nie przekraczają miliona złotych. Po drugie, obecnie mają możliwość skorzystania z tzw. pożyczki termomodernizacyjnej, obejmującej też budowę urządzeń do produkcji energii z OZE. Taka pożyczka, finansowana również z Regionalnego Programu Operacyjnego, to dobre rozwiązanie właśnie dla firm, które potrzebują mniejszego wsparcia - do 1 miliona złotych - wyjaśniła PAP rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego Izabela Smaczna-Jórczykowska.

Nowe zasady będą obowiązywać od konkursu w kwietniu, w którym wspierane będą inwestycje w OZE na tzw. własne potrzeby. W konkursie będzie łącznie do zdobycia 30 mln zł. O wsparcie będą się mogły starać małe i średnie firmy, samorządy, producenci rolni - także grupy producenckie - spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe - poinformował urząd marszałkowski.

Informując o zmianach urząd tłumaczy, że np. w ramach ostatniego konkursu na dotacje z RPOWP na inwestycje w OZE dla firm (konkurs był w 2017 r.), przyznano je 82 małym i średnim firmom w regionie. Łącznie dostały one dotacje w wysokość 72,5 mln zł. Urząd wyliczył, że średnia wartość jednej dotacji nie przekracza 1 mln zł i wynosi 882 tys. zł. Nie było jeszcze wówczas tzw. pożyczek na termomodernizację, w ramach których można również dostać wsparcie z RPOWP na produkcję energii z OZE na własne potrzeby.

"Od kilku miesięcy sytuacja się zmieniła. Obecnie przedsiębiorcy mogą korzystać z atrakcyjnych pożyczek do 1 mln zł właśnie na wykorzystanie OZE w swojej działalności. Jest to finansowanie przeznaczone tylko i wyłącznie dla firm. A w związku z tym małe i średnie przedsiębiorstwa nie muszą konkurować o wsparcie z innymi podmiotami, tak, jak to ma miejsce w ramach konkursów na dotacje"- uzasadnia zamiany urząd marszałkowski.

Urząd zapowiada w komunikatach o zmianach, że decyzje o udzielaniu pożyczek na inwestycje w OZE będą wydawane szybko - w kilka dni, korzystane będą również warunki finansowe, także możliwość sfinansowania inwestycji w całości z pożyczki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.