Protest samorządowców przeciw zmianom w prawie geologicznym

Samorządowcy i mieszkańcy terenów, na których mogą powstać odkrywkowe kopalnie węgla, protestowali w środę przed Sejmem przeciw zmianom w prawie geologicznym i górniczym. Omawiane w Sejmie zmiany liberalizują przepisy i pozwalają łatwiej budować nowe kopalnie - twierdzą samorządowcy i ekolodzy uczestniczący w proteście.

Protest zorganizował Społeczny Komitet \"STOP Odkrywce\" przeciwny wykorzystaniu złoża węgla brunatnego w okolicach Legnicy, mieszkańcy 5 województw zagrożonych budową innych kopalń węgla oraz organizacja ekologiczna Greenpeace. W proteście, według policji, wzięło udział ok. 450 osób.

Uczestnicy protestu złożyli petycję do marszałka, w której domagają się wycofania projektu z Sejmu i rozpoczęcia prac nad nowym. Rządowy projekt w ich ocenie może doprowadzić do ekspansji kopalni węgla brunatnego kosztem środowiska i praw obywatelskich i bez kontroli państwa. Ekolodzy przypominają, że budowa nowych kopalń i spalanie wydobytego z nich węgla spowoduje wzrost emisji gazów cieplarnianych. Takie działanie prowadzi do zmian klimatu - przypominają.

W ocenie przeciwników zmian, wprowadzanie ich przed rozpoczynającą się za tydzień światową konferencją klimatyczną ONZ w Kopenhadze jest niedopuszczalne, bo zwiększa to uzależnienie Polski od węgla i nie prowadzi do obniżenia emisji CO2. Według Magdaleny Zowsik z Greenpeace, prace nad ustawą powinny zostać przerwane, a rządowy projekt napisany od nowa w taki sposób, który zabezpieczy interesy społeczeństwa.

Protestujący przypominali, że podczas referendów w ośmiu gminach, na których terenie miałyby powstać kopalnie odkrywkowe (pomiędzy Legnicą, Lubinem i Ścinawą oraz na złożu Gubin-Brody) mieszkańcy opowiedzieli się przeciw takim inwestycjom. Wójt gminy Lubin Irena Rogowska podkreślała, że mieszkańcy nie chcą wegetować przy wyrobiskach kopalnianych i kominach elektrowni. W jej ocenie powstanie odkrywki koło Lubina oznaczałoby wysiedlenie 20 tys. ludzi.

Według ekologów projektowana nowelizacja może być sprzeczna z konstytucją i unijnym prawem, m.in. narusza prawo własności i odbiera gminom możliwość decydowania o ich rozwoju. Projekt pozwala na wywłaszczenie nieruchomości w związku z budową kopalni, nakazuje samorządom wpisywanie złóż kopalin do planów zagospodarowania przestrzennego i wyłącza samorządy i organizacje społeczne z procesu udzielania koncesji i utrudnia ich zaskarżenie.


MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.