Protest przeciw opóźnianiu budowy obwodnicy Augustowa

Obwodnica augustow gddkia gov pl

fot: gddkia.gov.pl

Mieszkańcy Augustowa żądają spełnienia rządowych obietnic i rozpoczęcia budowy obwodnicy

fot: gddkia.gov.pl

Blisko stu mieszkańców Augustowa (Podlaskie) protestowało w środę przed Urzędem Miejskim, domagając się przyspieszenia prac związanych z budową obwodnicy miasta. Ich zdaniem rząd nie realizuje obietnic dotyczących inwestycji.

Mieszkańcy przez blisko dwie godziny blokowali ruch na krajowej \"8\", by przypomnieć rządowi, że problem obwodnicy Augustowa dalej istnieje. Augustowianie krążyli po przejściu dla pieszych na rondzie Marconiego przed Urzędem Miejskim, uniemożliwiając przejazd ciężarówek. Samochody osobowe zostały skierowane przez policję na objazd przez Raczki.

W proteście udział wziął również burmistrz miasta Kazimierz Kożuchowski. - Mieszkańcy nie mogą dłużej czekać na obietnice. Chcą budowy obwodnicy, która wyprowadzi tiry z miasta - powiedział.

Przy rondzie w Augustowie mieszkańcy zapalili kilkadziesiąt zniczy, które mają symbolizować ofiary drogi krajowej nr 8.

- Ludzie ciągle giną, a rząd uważa, że problemu obwodnicy nie ma. Wiosną ogłosił, że droga pójdzie inną trasą i wszystko jest załatwione. Rząd nie realizuje swoich obietnic, więc przypominamy mu, że czekamy na obwodnicę - powiedział przewodniczący Obywatelskiego Komitetu Obrony Budowanej Obwodnicy Augustowa Andrzej Chmielewski. Dodał, że wiosną tego roku przedstawiciele rządu obiecali, iż latem będzie gotowa decyzja środowiska dla tej inwestycji. Tymczasem dokumentu wciąż nie ma i inwestycja opóźnia się o pół roku.

Jak poinformowała w środę rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Białymstoku Małgorzata Wnuk, decyzja środowiskowa w sprawie obwodnicy Augustowa będzie wydana do końca tego roku. Wyjaśniła, że RDOŚ była gotowa już w sierpniu wydać decyzję środowiskową w sprawie augustowskiej obwodnicy, ale wiadomo było, iż we wrześniu ma zostać przyjęte przez rząd rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie przebiegu dróg ekspresowych w Podlaskiem.

Zgodnie z tym dokumentem, Via Baltica - pierwszy paneuropejski korytarz transportowy - ma biec przez Łomżę, a nie jak dotychczas przyjmowano - przez Białystok. Tymczasem wniosek o decyzję środowiskową ws. obwodnicy Augustowa złożony przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad dotyczył wariantu białostockiego Via Baltica. Dlatego trzeba było - jak tłumaczy Wnuk - część procedur powtórzyć.

Sprawa obwodnicy Augustowa, której fragment miał przebiegać przez cenną przyrodniczo Dolinę Rospudy, ciągnie się od kilku lat. Za budową w tym wariancie opowiadali się mieszkańcy, którzy w ramach poparcia kilkanaście razy blokowali drogę krajową przebiegającą przez miasto. Jednak po protestach ekologów i stanowisku Komisji Europejskiej rząd postanowił, że obwodnica będzie biegła inną trasą - przez Raczki. Ma powstać - w optymistycznej wersji - do końca 2013 roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.