Projekty: w obronie strategicznych spółek państwa

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Przed siedzibą ministerstwa pikietowało kilkudziesięciu związkowców z Kieleckich Kopalń Surowców Mineralnych

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Ustawa, której projekt tworzony jest w MSP, pozwoli kontrolować transakcje na akcjach polskich spółek strategicznych. Jeśli transakcja będzie uznana za zagrażającą bezpieczeństwu publicznemu, będzie możliwe jej unieważnienie - powiedział PAP minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

Minister chciałby, aby rząd przyjął projekt ustawy w I półroczu 2015 r.

Jak powiedział Karpiński, "przykład udanej obrony nadzorowanej przez Skarb Państwa Grupy Azoty (33 proc. udziałów SP) dzięki skutecznie przeprowadzonemu procesowi konsolidacji, dobitnie pokazał, że potrzebujemy skutecznych narzędzi do ochrony naszego rynku i naszych interesów". Dlatego MSP tworzy ustawę chroniącą strategiczne polskie spółki przed wrogim przejmowaniem przez podmioty zagraniczne.

- Skarb Państwa jest zabezpieczony, ale aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości, przygotowujemy projekt ustawy, który zakłada, że w niektórych przypadkach zakup lub sprzedaż akcji i udziałów polskich firm będzie wymagać zgody ministra skarbu państwa. Chcemy bardzo jasno i uczciwie zakomunikować rynkowi, że podobnie jak w Austrii, Niemczech, USA i Kanadzie, taki instrument (przeciwdziałający wrogim przejęciom - PAP) chcielibyśmy usankcjonować prawem. Projektowana ustawa zostanie opracowana z uwzględnieniem przepisów obowiązujących w Niemczech i w Austrii, które przyjęły regulacje w tym zakresie w ostatnich 3 latach - zaznaczył minister.

Wyjaśnił, że jeśli transakcja "byłaby zakwalifikowana jako godząca bądź mogąca zagrażać szeroko pojętemu bezpieczeństwu państwa, to byłaby możliwość unieważnienia jej".

Relacjonując kalendarz prac nad projektem, Karpiński przypomniał, że zapowiedział go na przełomie sierpnia i września, a zespół pracujący w MSP razem z ekspertami finalizuje już gruntowne analizy. Minister zwrócił uwagę, że rozwiązania prawne przeciwdziałające wrogim przejęciom muszą "uwzględniać regulacje obowiązujące w Unii Europejskiej".

- Jesteśmy w trakcie konsultacji z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i ministerstwem gospodarki tak, żeby po uzgodnieniach zgłosić projekt w trybie pilnym do zespołu ds. programowania prac rządu. Stamtąd jest już krótka ścieżka na radę ministrów - wyjaśnił.

Dodał, że chciałby, aby rząd przyjął proponowane przez MSP zapisy w pierwszym półroczu 2015 r.

Grupa Azoty to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW, powstała w wyniku konsolidacji zakładów azotowych z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kolejny wiadukt w Katowicach do remontu. Miasto ogłosiło przetarg

Samorządowa spółka Katowickie Inwestycje zamawia remont wiaduktu drogowo-tramwajowego w ciągu ul. 1 Maja nad Aleją Murckowską, czyli drogą krajową nr 86. Miejski remont ma być skoordynowany z inwestycją PKP Polskich Linii Kolejowych dot. równoległego wiaduktu kolejowego nad DK86.

20 nowych tramwajów do końca sierpnia na śląskich torach

Tramwaje Śląskie dostały 136 mln złotych z KPO. Pozwoli to na zakup 20 nowoczesnych wagonów. 

Niebezpieczne manewry na S1. Co skłania kierowców do zawracania przed tunelami?

Obejście Węgierskiej Górki na drodze ekspresowej S1 to jedna z najbardziej malowniczych tras w Polsce. Są tam imponujące estakady, mosty i tunele. I właśnie przed tunelami na tej trasie część kierowców „głupieje” – zawraca i jedzie pod prąd. Dlaczego tak się zachowują? - Znamy prawdopodobną przyczynę – informują w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

20. Marsz Autonomii z poparciem dla języka śląskiego

W sobotę, 11 lipca, jubileuszowy Marsz Autonomii przejdzie ulicami Katowic.