Projekty: na środowisko w 2017 r. ponad 3 mld zł

fot: Andrzej Bęben/ARC

Skonsolidowane wydatki w latach 2017-2019 mają wynieść ponad 5,5 mld zł

fot: Andrzej Bęben/ARC

Projekt budżetu na przyszły rok zakłada, że na ochronę przyrody czy przeciwdziałanie niekorzystnym zmianom klimatu wydamy 3,16 mld zł. Najwięcej, bo ponad 1 mld zł przeznaczone będzie na ochronę wód w tym na rozbudowę sieci kanalizacyjnej. W planie budżetowym na 2017 r. największą "pozycją środowiskową" jest ochrona wód i gospodarowanie zasobami wodnymi.

Na poprawę bezpieczeństwa powodziowego, zapobieganie skutkom suszy m.in. przez budowę nowej i przebudowę istniejącej infrastruktury, czy na nowe inwestycje skutkujące zwiększeniem liczby osób korzystających z oczyszczalni ścieków - ma zostać wydane 1,15 mld zł.

Projekt budżetu zakłada, że za kształtowanie różnorodności biologicznej - ochronę gatunkową, opracowanie planów ochrony dla rezerwatów przyrody, parków narodowych, na politykę leśną oraz łowiectwo, rekultywację terenów zdewastowanych, monitoring i kontrolę organizmów genetycznie zmodyfikowanych, oraz na rekompensaty za szkody wyrządzanie przez zwierzynę chronioną - w 2017 r. wydamy 700 mln zł.

Na kolejnym miejscu znalazły się wydatki związane z systemem ochrony środowiska i informacji o środowisku. Chodzi tu, o takie działania państwa, które mają przeciwdziałać zagrożeniom środowiska, likwidować skutki tych zagrożeń, kształtować i podnosić proekologiczną świadomość Polaków.

Pieniądze trafią m.in. na rekultywację składowisk odpadów, czy takie działania, które skutkować będą zwiększeniem odzysku, selektywnej zbiórki odpadów. Chodzi m.in. o wdrożenie we wszystkich gminach w Polsce sytemu selektywnego zbierania śmieci.

W ramach tej pozycji planowana kwota wydatków to ponad 600 mln zł.

Ponad 400 mln zł na być przeznaczone na ochronę powietrza i przeciwdziałanie zmianom klimatu. Pieniądze trafią na takie inwestycje, które skutkować będą zmniejszeniem emisji pyłów, dwutlenku siarki, tlenków azotu czy dwutlenku węgla. Wspierane będzie też zwiększanie efektywności energetycznej czy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Efektem tych działań ma być m.in. zmniejszenie liczby stref, w których występują przekroczenia standardów jakości powietrza.

W projekcie budżetu na 2017 r. blisko 300 mln zł trafi też m.in. na rozpoznanie budowy geologicznej kraju, czyli na mapy, dokumentowanie zasobów wód podziemnych, rozpoznanie wykorzystania energii geotermalnej czy koncesjonowanie wód mineralnych.

W dokumencie czytamy ponadto, że skonsolidowane wydatki w latach 2017-2019 mają wynieść ponad 5,5 mld zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.