Projekt regulujący rozliczenia prosumentów we wrześniu na rządzie

fot: Krystian Krawczyk

Do tej pory PGE Energia Odnawialna zabezpieczyła 3000 ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o mocy ponad 2000 MW

fot: Krystian Krawczyk

Zakończyły się prace nad projektem ustawy poprawiającej rozliczenia prosumentów; we wrześniu trafi on na posiedzenie Rady Ministrów a potem do Sejmu - napisała na platformie X minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Prace nad ustawą poprawiającą rozliczenia prosumentów zakończyły się. Projekt we wrześniu trafi na posiedzenie Rady Ministrów, a potem do Parlamentu - napisała Hennig-Kloska.

Projekt noweli ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw autorstwa MKiŚ przewiduje m.in., że prosumenci będą mogli zdecydować, czy chcą być rozliczani w net-billingu w oparciu o rynkową miesięczną cenę energii elektrycznej czy cenę godzinową. W przypadku wyboru godzinowej opcji, prosumenci mają otrzymać bonus.

Net-billing polega na tym, że prosument sprzedaje nadwyżki wyprodukowanej przez siebie energii, a w razie potrzeby ją kupuje. Nie dostaje on jednak pieniędzy do ręki, a rozliczenia następują za pośrednictwem konta prosumenckiego, z którego następuje zakup energii.

Net-billing zastąpił wcześniejszy net metering, oparty na systemie opustów. Zgodnie z poprzednią metodą, prosument rozliczał się z energii ilościowo. Za jedną jednostkę energii wprowadzoną do sieci mógł pobrać za darmo 0,8. Przy większych instalacjach stosunek ten wynosił od 1 do 0,7.

Zgodnie z obecnym projektem, zwrot nadpłat w systemie net-billing będzie podwyższony z 20 proc. do 30 proc.

Ponadto, zgodnie z projektowanymi rozwiązaniami, skrócone mają zostać terminy dot. procedur inwestycyjnych dla wybranych instalacji OZE, m.in. montowanych na dachach budynków paneli fotowoltaicznych i położonych na tym samym terenie magazynów energii, pomp ciepła, urządzeń i instalacji niezbędnych do przyłączenia do sieci danej instalacji OZE.

Przyspieszenie ma dotyczyć wydawania decyzji o pozwoleniu na budowę; warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej oraz ciepłowniczej; koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej lub koncesji na wytwarzanie ciepła; decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach; wpisu do rejestru wytwórców wykonujących działalność gospodarczą w małej instalacji.

Projektowana ustawa na ponadto zaktualizować listę sektorów uprawnionych do ulg dla odbiorców energochłonnych zgodnie z katalogiem określonym w unijnych wytycznych ws. pomocy państwa na ochronę klimatu i środowiska (CEEAG). Wprowadzone mają być dwa poziomy ulg: dla przedsiębiorców w sektorach narażonych na szczególnie ryzyko ucieczki emisji w wys. 85 proc. obowiązku oraz dla firm w sektorach narażonych na ryzyko ucieczki emisji na poziomie 75 proc.

Nowe przepisy mają też wprowadzić opłatę wyrównawczą wnoszoną przez odbiorców energochłonnych uprawnionych do ulg.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.