Programy: o poprawie bhp w górnictwie

1419250749 biblioteka bph wug wug

fot: WUG

Osiem broszur i ulotek informacyjnych, przygotowanych przez WUG we współpracy z ZUS, będzie wykorzystywanych podczas szkoleń prowadzonych przez nadzór górniczych dla wytypowanych gryp specjalistów w zakładach górniczych

fot: WUG

Mirosław Koziura, prezes WUG powołał 10-osobowy zespół, którego zadaniem jest przygotowanie do wdrożenia wyników Strategicznego projektu badawczego: "Poprawa bezpieczeństwa pracy w górnictwie".

Projekt jest realizowany z inicjatywy prezesa WUG. Został uruchomiony w 2010 roku. W ramach tego przedsięwzięcia realizowanych jest dwanaście zadań, których problematyka dotyczy głównie: zagrożenia metanowego, pożarowego, ratownictwa górniczego a także zatrudniania pracowników w warunkach zagrożenia klimatycznego - informuje Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.

W piątek (23 stycznia br.) odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu ds. analizy produktów finalnych zadań badawczych i projektów, realizowanych w ramach strategicznego projektu badawczego pt. "Poprawa bezpieczeństwa pracy w kopalniach".

Prezes WUG w skład zespołu powołał przedstawicieli czterech departamentów WUG (Górnictwa Podziemnego i Odkrywkowego; Górnictwa Otworowego i Wiertnictwa; Energomechanicznego, Prawnego) oraz okręgowych urzędów górniczych w Gliwicach, Katowicach i Rybniku. Mają oni wspólnie opracować założenia i zasady transformacji wniosków z zakończonych zadań badawczych do praktycznego zastosowania w zakładach górniczych. Na pierwszym posiedzeniu członkowie zespołu zapoznali się z aktualnym postępem realizacji zadań, opracowali kierunki swoich działań oraz przeanalizowali pierwsze zadanie badawcze, które będzie przedmiotem najbliższych prac zespołu. Dotyczy ono kategoryzacji zagrożeń naturalnych w podziemnych zakładach górniczych. Zespół pracuje pod przewodnictwem Zbigniewa Rawickiego, dyrektora Departamentu Górnictwa Podziemnego i Odkrywkowego WUG.

Strategiczny projekt badawczy: "Poprawa bezpieczeństwa pracy w górnictwie" finansowany jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie. Poszczególne zadania w ramach tego projektu realizują różne jednostki naukowo - badawcze, wyłonione przez NCBR, które jest agendą wykonawczą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.