Program energetyki jądrowej trafił do Ministerstwa Przemysłu

fot: Krystian Krawczyk

Do resortu przemysłu włączone zostaną komórki organizacyjne obsługujące sprawy surowców energetycznych i paliw

fot: Krystian Krawczyk

Od lipca br. zgodnie z ustawą o działach za energetykę jądrową odpowiada Ministerstwo Przemysłu, dlatego zespół do spraw rozwoju energetyki jądrowej w Polsce w ministerstwie klimatu został formalnie zlikwidowany - wyjaśniło Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Ze względu na pojawiające się doniesienia o likwidacji Zespołu do spraw rozwoju energetyki jądrowej w Polsce informujemy, że od lipca 2024 Departament Energii Jądrowej funkcjonuje w Ministerstwie Przemysłu - wskazało w komunikacie Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ).

Resort klimatu zwrócił uwagę, że to efekt zmiany ustawy działowej, w której sektor energii jądrowej został przeniesiony do Ministerstwa Przemysłu. Dlatego formalnie nastąpiła likwidacja wspominanego Zespołu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska - zaznaczyło ministerstwo.

W komunikacie wskazano, że jednym z zadań Departamentu Energetyki Jądrowej funkcjonującego w Ministerstwie Przemysłu jest koordynowanie realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej oraz Krajowego planu postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym. Celem Programu polskiej energetyki jądrowej (Program PEJ) jest budowa oraz oddanie do eksploatacji w Polsce elektrowni jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe.

Zespół do spraw rozwoju energetyki jądrowej w Polsce został powołany zarządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z 17 lutego 2023 r.

Zgodnie z nim podstawowym celem zespołu było wsparcie ministra w realizacji zadań związanych z rozwojem energetyki jądrowej w Polsce oraz zapewnienie koordynacji działań w tym zakresie z różnymi podmiotami krajowego sektora jądrowego.

W skład zespołu, poza przedstawicielami Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska, wchodzili m.in. przedstawiciele Pełnomocnika Rządu do Spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz krajowych przedsiębiorstw realizujących lub przygotowujących się do realizacji konkretnych planów inwestycyjnych w zakresie budowy elektrowni jądrowych.

Rezultatem prac zespołu miały być wypracowywane dla ministra rekomendacje dla legislacyjnych i poza legislacyjnych rozwiązań usprawniających wdrażanie energetyki jądrowej w Polsce.

Rekomendacje te miały uwzględniać potrzeby zarówno inwestycji w wielkoskalowe elektrownie jądrowe, jak i małe reaktory modułowe (SMR).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.