Program dla Bieszczad - szansa na przyśpieszenie rozwoju regionu

fot: Krystian Krawczyk

Bieszczady to jedno z najcenniejszych pod względem przyrodniczym i turystycznym miejsc Polski

fot: Krystian Krawczyk

Poprawa szans rozwojowych i przyspieszenie rozwoju Bieszczad wspierane z poziomu krajowego to główne cele Programu dla Bieszczad. W czwartek w gronie przedstawicieli instytucji zaangażowanych w jego realizację odbyło się Forum dla Bieszczad.

Gospodarzami spotkania podsumowującego efekty działania Programu dla Bieszczad byli wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl.

W trakcie spotkania zwrócono uwagę, że Bieszczady to jedno z najcenniejszych pod względem przyrodniczym i turystycznym miejsc naszego kraju. Równocześnie cechuje je słaba dostępność komunikacyjna. Jest to główna bariera rozwojowa utrudniająca mieszkańcom i inwestorom dostęp do usług publicznych. Brakuje szerszej oferty wysokiej jakości miejsc pracy, więc osoby młode i wykszatłcone przenoszą się do większych ośrodków, poza obszar gospodarczo i turystycznie związany z Bieszczadami.

Żeby zahamować ten negatywny trend, ponad dwa lata temu ówczesne Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej rozpoczęło realizację Programu dla Bieszczad.

- Stawiamy sobie ambitne cele i je realizujemy. Wspieramy rozwój gospodarczy wszystkich regionów w Polsce. Dzisiaj możemy się pochwalić skutecznymi działaniami na rzecz Bieszczad - powiedziała wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Przypomniała, że w programie zawarto dwie główne osie wsparcia: poprawę warunków życia mieszkańców oraz wykorzystanie szans rozwojowych.

- W pierwszej z nich chodzi głównie o poprawę dostępności transportowej oraz polepszenie dostępu do usług społecznych i zdrowotnych, dobrej jakości edukacji oraz miejsc rekreacji i sportu. Z drugiej strony trzeba chronić zasoby przyrodnicze i równocześnie umiejętnie wykorzystywać lokalny potencjał przez rozwój przedsiębiorczości i turystyki - wyjaśniła wiceminister.

Jarosińska-Jedynak podkreśliła osiągnięcia Programu.

- Cieszy nas dobre tempo prac projektowych i budowlanych na trasie Via Carpatii w obszarze woj. podkarpackiego, kluczowej inwestycji drogowej we wschodniej Polsce. Dzięki wsparciu funduszy unijnych powstała obwodnica Sanoka - mówiła.

Za sukcesy programu Jarosińska-Jedynak uznała także "postęp w dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej, realizację projektów Bieszczadzkiego Parku Narodowego czy rozbudowę tras rowerowych na terenie Bieszczad".

Wiceminister odniosła się również do obecnej sytuacji gospodarczej wynikającej z pandemii.

- Podobnie jak w przypadku innych programów, projektów i działań, także inicjatywy objęte Programem dla Bieszczad były modyfikowane w wyniku pandemii COVID-19. W szczególności dotyczy to obszaru kultury i współpracy międzynarodowej, które opierały się o wspólne działania, spotkania, konferencje i wymianę doświadczeń - wyliczała Jarosińska-Jedynak.

Wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej wyraziła nadzieję, że pieniądze wynegocjowane przez polski rząd w ramach unijnego budżetu na lata 2021-2027 oraz środki krajowe pomogą wzmocnić polską gospodarkę także w Bieszczadach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.