Producent prefabrykatów żelbetowych zainwestował 8 mln zł w nowy zakład w Bytomiu

fot: Andrzej Bęben/ARC

Najwięcej osób opowiedziało się za tym, by Bytom promowany był z pomocą herbu

fot: Andrzej Bęben/ARC

8 mln zł zainwestowała w Bytomiu produkująca m.in. prefabrykaty żelbetowe spółka Milimex SA. W zakupionej hali produkcyjnej w dzielnicy Stroszek firma produkuje elementy prefabrykowane, sprzedawane głównie w Polsce, ale również w Czechach i Słowacji - podał we wtorek bytomski magistrat.

Zakład produkcyjny do Bytomia został przeniesiony z Katowic, gdzie firma Milimex wynajmował halę produkcyjną. W Bytomiu inwestor zdecydował się na zakup hali przy ul. Strzelców Bytomskich, która została zmodernizowana - wymieniono w niej m.in. urządzenia suwnicowe i przystosowano na potrzeby produkcji prefabrykatów.

Zakład w Bytomiu obejmuje halę produkcyjną o powierzchni ok. 3,5 tys. m kw. oraz plac składowy, a cała powierzchnia zakładu wynosi około 1,7 ha. Łączne inwestycje w modernizację i dostosowanie zakładu wyniosły ponad 8 mln zł. "Firma zatrudnia w Bytomiu 30-osobową kadrę produkcyjną i inżynierską, a w planach ma zwiększenie zatrudnienia w związku z rozszerzeniem asortymentu produkcji o dodatkową produkcję płyt stropowych typu filigran" - podał Urząd Miejski w Bytomiu.

Jak przekonuje wiceprezydent miasta Michał Bieda, Bytom dobre miejsce na inwestycje - ma nie tylko rozległe tereny inwestycyjne, ale jest też bardzo dobrze skomunikowany. - Przez Bytom przechodzi autostrada A1, drogi krajowe DK 11 czy DK 94, a także Centralna Magistrala Kolejowa. Cieszę się, że kolejna duża i mająca swoją markę firma zainwestowała w Bytomiu. To nie tylko kolejne miejsca pracy, ale również potwierdzenie, że warto tutaj lokować swój kapitał - powiedział wiceprezydent.

Przedstawiciel spółki Milimex Michał Sowa potwierdza, że jego firma wybrała Bytom z uwagi na dogodne położenie przy głównych szlakach komunikacyjnych, a także bezpośrednie sąsiedztwo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE); w tym mieście znalazł też odpowiednią halę produkcyjną. W nowym zakładzie wytwarza m.in. słupy i belki o masie do 25 ton, dźwigary żelbetowe o długości do 18 metrów, ściany oporowe, szyby windowe, balkony, belki nadprożowe, a także stopy fundamentowe oraz elementy małej architektury, jak donice, ławki czy stopnie terenowe.

Początki spółki Milimex sięgają 1994 roku. Firma, która ma siedzibę w Siemianowicach Śląskich, zrealizowała setki projektów, zarówno obiektów tzw. "pod klucz", jak również w formule "zaprojektuj i wybuduj" oraz projektów wykonanych na podstawie dokumentacji inwestorów. Są wśród nich np. obiekty przemysłowe, hale produkcyjne, obiekty biurowe, handlowe i mieszkalne.

Jak podał Urząd Miejski gmina Bytom wspólnie z firmą Milimex zawarły porozumienie, dzięki któremu zostanie wybudowany odcinek drogi od ul. Hakuby w KSSE do zakładów przemysłowych przy ul. Strzelców Bytomskich. Z jednej strony powstanie drogi dojazdowej nie tylko umożliwi szybki dojazd do tych terenów obecnym i przyszłym inwestorom, ale zwiększy atrakcyjność terenów inwestycyjnych sąsiadujących z KSSE - dodają urzędnicy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.