Proces wyboru kwalifikowanych dostawców w PGG ukończony w ponad 80 proc.

fot: Krystian Krawczyk

Polska Grupa Górnicza podała, że swoją produkcją węgla opałowego pokrywa jedynie cześć zapotrzebowania rynkowego. Pozostała wielkość jest uzupełniana przez innych krajowych producentów oraz import

fot: Krystian Krawczyk

Proces wyboru Kwalifikowanych Dostawców Węgla (KDW), u których można odbierać surowiec zakupiony w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej, jest ukończony w ponad 80 proc. Obecnie podpisywane są umowy z wybranymi składami węgla - dowiedziała się PAP w PGG.

- Docelowo kwalifikowanych składów węgla z PGG ma być w całej Polsce ponad 100. Od wtorku działają cztery pierwsze, a wkrótce dołączy do nich ponad 20 kolejnych. Cała sieć ma działać w najbliższych tygodniach. Sukcesywnie podpisywane są umowy z wybranymi partnerami - powiedział rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

Wtorek był pierwszym dniem, kiedy klienci kupujący węgiel w e-sklepie PGG mogli zadeklarować odbiór paliwa nie bezpośrednio w wybranej kopalni, ale u kwalifikowanego dostawcy w Iławie (woj. warmińsko-mazurskie), Brzesku i Proszowicach (woj. małopolskie) oraz Uhercach Mineralnych (woj. podkarpackie). Taką formę odbioru wybrało ponad 300 klientów.

- Pierwszy, pilotażowy dzień sprzedaży z usługą KDW potwierdził bardzo duże zainteresowanie taką formą odbioru paliwa. Wykorzystany został cały tonaż węgla przeznaczony do odbioru w kwalifikowanych składach - poinformował rzecznik PGG.

W najbliższych dniach kwalifikowani dostawcy odbiorą z kopalń pierwsze transporty kupionego przez klientów węgla - paliwo powinno trafić do odbiorców szybciej, niż gdyby mieli odbierać je indywidualnie z kopalni. Za pomocą KDW klient może odebrać kupiony węgiel w wybranym składzie, ale może też wykupić usługę dostawy do domu.

Jak zapowiada PGG, w kolejnych dniach pojawi się dalszych ponad 20 KDW, m.in. w woj. zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, świętokrzyskim, lubelskim, mazowieckim, łódzkim, podkarpackim, dolnośląskim i małopolskim.

Kwalifikowani dostawcy przewożą węgiel kupiony przez klientów w sklepie internetowym do składów zlokalizowanych w rejonie miejsca zamieszkania nabywców i wydają surowiec finalnym odbiorcom. Ułatwia to klientom odbiór zamówionego surowca bez konieczności samodzielnego organizowania transportu.

PGG zapewnia, że wybór partnerów do sieci KDW miał charakter otwarty i transparentny - każdy z przedsiębiorców mógł wziąć w nim udział, a głównym kryterium była cena za usługę dostawy.

Ogłaszając w czerwcu br. nabór na kwalifikowanych dostawców, spółka postawiła wymagania - partnerzy PGG muszą dysponować m.in. utwardzonym i zabezpieczonym składem węgla. Skład musi być ubezpieczony i posiadać niezbędną infrastrukturę: legalizowaną wagę oraz odpowiednie samochody zdolne odbierać z kopalni węgiel i dostarczać odbiorcom finalnym.

W ostatnich tygodniach PGG poprawiała funkcjonalności swojego e-sklepu dla odbiorców indywidualnych, podniosła jednak też cenę (o ok. 20 proc.) i obniżyła limit jednorazowego zakupu w swoim sklepie z 5 do 3 ton.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.