Prezydent: Wkrótce projekt o swobodzie działalności gospodarczej

W najbliższych dniach złożony zostanie projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - poinformował w czwartek w Katowicach podczas dyskusji o bezpieczeństwie pracy prezydent Lech Kaczyński.

L.Kaczyński ocenił m.in, że w Polsce powraca tendencja do unikania kontroli w przedsiębiorstwach, czemu sprzyja zapis obowiązującej ustawy nakazujący zgłaszanie kontroli na tydzień z góry. Skrytykował też inny zapis w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, ograniczający limit dni kontroli w ciągu roku.

Prezydent ocenił, że obecna ustawa - w stosunku do potrzeb nadzoru m.in. nad bezpieczeństwem pracy - jest "kagańcowa". "Stąd występujemy z projektem zmiany tej ustawy, która likwiduje w ogóle inspekcję pracy jako przedmiot objęty tą ustawą i która likwiduje owe limity czasowe" - zaznaczył L.Kaczyński.

Prezydent powiedział, że rozumie sposób myślenia pracodawców, dla których kontrole bywają uciążliwe. Podkreślił jednak, że polityka państwa zawsze musi zakładać równoważenie interesów - w tym przypadków interesów związanych z bezpieczeństwem pracy, uczciwością działalności finansowej, zachowaniem reguł ochrony środowiska, a z drugiej strony - z sukcesem przedsiębiorcy. - Tu ta równowaga została zerwana - zaznaczył L.Kaczyński.

Podczas zorganizowanej przez Śląsko-Dąbrowską "Solidarność" w siedzibie Polskiego Radia Katowice czwartkowej debaty o bezpieczeństwie pracy prezydent przypomniał też, że jest przeciwnikiem prywatyzacji górnictwa.

Czytaj więcej:

Lech Kaczyński: Na bezpieczeństwie pracy nie można oszczędzać

Lech Kaczyński: Górnictwo i węgiel bezwzględnie potrzebne Polsce

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

1755669760 powstaniaslaskie

Narodowy Dzień Powstań Śląskich - to górnicy walczyli o Polskę

Kiedy mówi się o Powstaniach Śląskich, zwykle pada kilka nazwisk dowódców i polityków. Ale siłą, która przeważyła szalę w latach 1919-1921, byli ci, którzy na co dzień zjeżdżali pod ziemię. Górnicy. Bez nich nie byłoby powstań, a Śląsk prawdopodobnie zostałby po niemieckiej stronie. Narodowy Dzień Powstań Śląskich został ustanowiony w 2022 roku, by uczcić pamięć uczestników trzech powstań śląskich z lat 1919–1921. To właśnie 20 czerwca 1922 roku, po zakończeniu sporów granicznych, Wojsko Polskie wkroczyło na te ziemie.