Prezydent RP w Katowicach: Widzę, jak Śląsk się wznosi

Kaczynski kat GAL

fot: Jarosław Galusek

fot: Jarosław Galusek

W środę prezydent RP Lech Kaczyński przebywał na Śląsku. Okazją była 90. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydent spotkał się ze studentami Politechniki Śląskiej w Gliwicach, a w Katowicach złożył kwiaty pod pomnikami Powstańców Śląskich, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego oraz rozmawiał z przedstawicielami władz lokalnych.

Lech Kaczyński, nawiązując do historii walk narodowowyzwoleńczych, podkreślił rolę, jaką w odzyskaniu przez Polskę niepodległości odegrały trzy powstania śląskie.
- Pamięć o powstaniach śląskich należy podtrzymywać głównie dlatego, że są one dowodem, jak wielka była siła naszego narodu - powiedział.

Zwrócił też uwagę, że to dzięki Śląskowi i rozwijającemu się w regionie przemysłowi ciężkiemu, a przede wszystkim górnictwu, I Rzeczypospolita mogła uzyskać znaczącą pozycję w międzywojennej Europie. Lech Kaczyński zaznaczył także, że jest to jeden z nielicznych regionów, w którym od lat w zgodzie żyją ludzie różnych narodowości i kultur. Takie wzorce są szczególnie potrzebne, gdy tworzyć trzeba jedną, wspólną Polskę.

- Przez kilkanaście lat bywałem na Śląsku, widziałem trudności i pierwsze lata transformacji, ograniczenia zatrudnienia w górnictwie i nie do końca udane eksperymenty. Teraz widzę, jak Śląsk się wznosi, należy mieć nadzieję, że proces ten nie zostanie zatrzymany. Dużo zależy od rządu, ale także od mieszkańców tego regionu – powiedział prezydent.

Pytany o swoje stanowisko dotyczące ustawy o emeryturach pomostowych, prezydent stwierdził, że decyzję w tej sprawie podejmie w najbliższych dniach.
- To będzie decyzja trudna, spotkam się w tej sprawie z panią minister Fedak – zapowiedział.

Nawiązując do protestów przeciw „pomostówkom”, Lech Kaczyński podkreślił, że w wolnym kraju do protestu w obronie swoich przywilejów ma prawo każda grupa społeczna.

Pytany o wprowadzenie w Polsce europejskiej waluty, prezydent powiedział, że sprawa wprowadzenia euro powinna być przedmiotem referendum.

Wizyta Lecha Kaczyńskiego na Śląsku zakończyła się spotkaniem z przedstawicielami lokalnych władz w giszowieckim domu kultury Pod Lipami, w trakcie którego wręczone zostały odznaczenia państwowe. Wśród uhonorowanych osób znaleźli się: Zbigniew Religa, Wojciech Kilar i Alojzy Pietrzyk.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.