Prezes PGNiG: Jesteśmy na dobrej drodze, by zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

- W sprawie transformacji energetycznej kraje wspólnoty "dogadały się" i ustaliły większy budżet na projekt Zielonego Ładu, którego celem jest neutralność klimatyczna do 2050 r. - mówił Jerzy Kwieciński

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Jesteśmy na bardzo dobrej drodze, by zapewnić dywersyfikację dostaw gazu i bezpieczeństwo energetyczne kraju - ocenił w środę, 7 października, we Wrocławiu prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Dodał, że Zielony Ład powinniśmy potraktować jako szansę na kolejny skok cywilizacyjny kraju.

Prezes PGNiG w środę uczestniczy w odbywającym się w stolicy Dolnego Śląska VI Kongresie Energetycznym.

Kwieciński podczas swojego wystąpienia podkreślił, że z końcem 2022 r. kończy się umowa z Gazpromem. - Jesteśmy na bardzo dobrej drodze, by zapewnić dywersyfikację dostaw gazu i bezpieczeństwo energetyczne, a to, co będzie dominowało w naszych działaniach w najbliższym czasie, to Zielony Ład - zapowiedział.

Dodał, że Zielony Ład należy potraktować jako szansę na kolejny skok cywilizacyjny Polski. - To olbrzymie wyzwanie, ale Zielony Ład stanowi dla nas olbrzymią szansę - powiedział Kwieciński.

Prezes PGNiG wskazał, że strona rządowa ostatnimi działaniami pokazała, że "można dogadać się ze stroną społeczną". - To, co wydawało się parę lat temu niemożliwe, już mamy w tej chwili uzgodnione u nas w kraju - w 2049 r. będzie zamknięta ostatnia kopalnia - mówił.

Kwieciński podkreślił, że Zielony Ład to najdłuższe i największe przedsięwzięcie w historii UE. - To odciśnie piętno na kolejnych perspektywach finansowych i już mamy przykład w tej rozpoczynającej się w przyszłym roku nowej perspektyw finansowej na lata 2021-2027 - mówił Kwieciński. Jak dodał, oczekuje się, że jedna trzecia nowego budżetu zostanie przeznaczona na polityki klimatyczne. - Polska będzie potężnym beneficjantem tych środków i powinniśmy się do tego przygotować - powiedział Kwieciński.

Prezes PGNiG podkreślił, że instytucje unijne wskazały, że gaz ziemny będzie paliwem przejściowym. "Uważamy, że konkretne i najszybsze efekty możemy uzyskać dzięki zastosowaniu gazu, zarówno w elektroenergetyce, jak i w ciepłownictwie, więc gaz zmienny będzie paliwem przejściowym" - mówił Kwieciński.

Prezes poinformował, że PGNiG przygotowuje również "potężny program biometanowy w Polsce". - Myślimy, że za 10 lat możemy w Polsce produkować 4 mld m sześc. biometanu; to by oznaczało na dzisiejsze warunki, że prawie 20 proc. gazu, który płynie w naszych sieciach, to mógłby być biometan - mówił. Dodał, że za 20, 30 lat jedna trzecia gazu płynąca w polskich sieciach to będzie biometan.

- Chcemy być firmą, która będzie rozwijał różne technologie gazowe. Nie tylko biometan, bardzo ważny będzie wodór - już w tej chwili w produkcji wodoru technicznego Polska ma duże osiągnięcia. Ale tu chodzi o produkcję wodoru, który może być wtłaczany do sieci gazowniczych, ale i w transporcie. Wodór będzie również napędzał rozwój nasze energetyki w przyszłości - mówił Kwieciński.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.