Premier Pawlak nagrodził strażaków

Zlot strazacki sosnowiec MD

fot: Maciej Dorosiński

Waldemar Pawlak gratulował strażakom bohaterskiej postawy

fot: Maciej Dorosiński

+8 Zobacz galerię

Galeria
(11 zdjęć)

- Przy takiej pogodzie możemy świętować, bo przy takim poziomie opadów nie grozi nam ani powódź, ani żaden pożar – tak wicepremier Waldemar Pawlak, który był gościem specjalnym Strażackiego Zlotu, określił aurę jaka dziś zaskoczyła uczestników imprezy odbywającej się w sosnowieckim centrum wystawowym Expo Silesia.

 

Zlot rozpoczął się dziś (28 sierpnia) o godzinie 11.00. Pierwszym punktem programu było przyznanie nagród branżowych i resortowych dla strażaków w ramach podziękowania za tegoroczną akcję przeciwpowodziową. Uroczystość ta odbyła się na placu przed centrum wystawowym Expo Silesia, na którym zebrali się strażacy w galowych mundurach, a scenografię dopełniały wozy strażackie. Niestety największym utrapieniem dla uczestników ceremonii była woda, która jest najczęściej sprzymierzeńcem strażaków. Tym razem padający deszcz dawał się we znaki wszystkim uczestnikom uroczystości. W czasie jej trwania wręczono awanse na wyższe stopnie służbowe nadawane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz odznaczono najaktywniejszych strażaków. Ponadto dyplomy Senatu RP oraz nagrody w postaci słowników i encyklopedii otrzymali wyróżniający się członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.


Wybrane jednostki otrzymały również wsparcie w postaci niezbędnego sprzętu takiego jak wozy gaśnicze oraz motopomy. Wartość przekazanego wyposażenia wyniosła 4 mln zł. Zostało ono zakupione ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Krajowego Systemu Ratownictwa – Gaśniczego i samorządów.


Każdy z wyróżnionych poza nagrodą otrzymał również osobiste gratulacje od wicepremiera Pawlaka, który strażakom nie odmawiał pozowania do pamiątkowych fotografii. Po zakończeniu uroczystości strażacy urządzili mały koncert, w którym wystąpiły...syreny z wozów strażackich.

 

Po tym punkcie programu Waldemar Pawlak w towarzystwie reprezentantów władz Ochotniczej Straży Pożarnej oraz polityków udał się do centrum wystawowego. Wicepremier oglądał stoiska przygotowane przez firmy związane z ratownictwem przeciwpożarowym oraz przyjrzał się ekspozycjom przygotowanym specjalnie na zlot. Wśród nich były eksponaty z Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, kolekcje filatelistyczne o tematyce pożarniczej oraz wystawa historyczna przygotowana OSP Strzelce Opolskie.


Po obejrzeniu tych wszystkich atrakcji wicepremier udał się na konferencje prasową, na której przez blisko 40 minut mówił o skutkach tegorocznej powodzi oraz wielkim znaczeniu OSP w krajowym systemie bezpieczeństwa. – Chciałem bardzo podziękować strażakom. To dzięki ich ofiarności ponieśliśmy mniejsze straty. Ideą ratownictwa jest między innymi to, by nie dopuścić do strat. Ten zlot to dobra okazja do pokazania bohaterskiej postawy strażaków i podziękowania im za ich poświęcenie – mówił Pawlak. Wicepremier podziękował również dziennikarzom za to, że pokazywali jak wielka była skala powodzi i, że dzięki temu wielu ludzi mogło sobie uzmysłowić jak wielkim jest ona zagrożeniem.

 

Portal nettg.pl udało się namówić wicepremiera na wypowiedź w kwestii spotkania ze związkowcami, które zaplanowane jest na 3 września w czasie uroczystości 30-lecia podpisania porozumień jastrzębskich.

 

- W czasie mojej wizyty spotkam się z górniczymi związkami zawodowymi. Będę z nimi rozmawiać o jubileuszu porozumień jastrzębskich oraz o tematach związanych z płacami. Szczególnie o kwestii płacy minimalnej. Ponadto będę chciał poruszyć temat relacji jakie panują między związkami zawodowymi, a zarządami spółek węglowych – powiedział Pawlak.


Wicepremier powiązał także górnictwo z pożarnictwem w kwestiach wyposażania i zagrożeń związanych z ogniem. – Branża górnicza korzysta z doświadczeń strażaków. Górnicy zostali wyposażani w bieliznę ochronną, taką samą jakiej używają strażacy. Ma ona na celu ochronę ich zdrowia i życia. Może ona przez parę sekund ochronić ciało w momencie gdy dochodzi do wybuchu i gdy organizm jest narażony na działanie wysokich temperatur. Rozwiązania stosowane przez pożarnictwo mogą pomóc branży górniczej i warto z nich korzystać – stwierdził Pawlak.



Po konferencji wicepremier obejrzał jeszcze pokaz strażackiej mody po czym udał się na rozmowy z przedstawicielami Ochotniczych Straży Pożarnych.

 

Strażacki Zlot potrwa jeszcze do jutra. Impreza ma w swoim programie wiele atrakcji takich jak pokazy działań ratowniczych, pokaz umundurowania, prezentacje sprzętu oraz koncerty orkiestr strażackich. Wstęp na zlot jest bezpłatny.

 

W galerii: Strażacki Zlot w Sosnowcu, 28 sierpnia 2010 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - nettg.pl)

 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.