Prawo: zawiadomienie do prokuratury w sprawie ekranów akustycznych

fot: ARC

Budowa wielu kilometrów kosztownych ekranów akustycznych o najwyższych parametrach technicznych nie jest często w stanie zapewnić dotrzymania obowiązujących norm hałasu

fot: ARC

Szef resortu środowiska Jan Szyszko zapowiedział we wtorek, że w najbliższych dniach złoży do prokuratury zawiadomienie w sprawie budowy ekranów akustycznych

- W latach 2008-2012 budowano ekrany akustyczne (...) i koszty tej budowy sięgają 2,5 mld zł. W związku z tym uważamy, iż najwyższy czas, aby skierować zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu przestępstwa, gdyż te ekrany były budowane nad wyraz ochoczo a efekt tego jest taki, że koszty tego są bardzo duże - powiedział we wtorek na konferencji prasowej Szyszko.

Podkreślił, że nie rozważono innych metod ochrony przed hałasem, jak budowa wałów ziemnych, zakładanie pasów zieleni wzdłuż dróg czy instalowanie cichych nawierzchni lub ograniczenie prędkości pojazdów.

Minister podkreślił, że decyzja o zawiadomieniu prokuratury jest efektem audytu przeprowadzonego w resorcie po zmianie kierownictwa. Wskazał także, że już były premier Donald Tusk w 2012 r. zapowiadał rozliczenie sprawy zbędnych i kosztownych ekranów, ale - jak powiedział Szyszko - skończyło się na zapowiedziach, stąd decyzja o zawiadomieniu prokuratury.

Szyszko pytany o wskazanie konkretnych miejsc gdzie w ocenie resortu powstały zbędne ekrany, odpowiedział powołując się na raport Najwyższej Izby Kontroli, że chodzi m.in. o odcinek autostrady A2.

Na początku lipca 2014 r. NIK wskazała w raporcie o ekranach akustycznych, że ich budowa na 91-km odcinku A2 z Łodzi do Warszawy pochłonęła prawie 200 mln zł, czyli ok. 7 proc. kosztów a ówczesny resort transportu i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie analizowały wprowadzenia tańszych rozwiązań.

- Na 91-km odcinku autostrady A2 - od węzła Stryków do węzła Konotopa - zainstalowano po obu stronach trasy 107 km ekranów akustycznych. W celu ochrony przed hałasem wybudowano też ponad 9 km wałów ziemnych. Łączny koszt budowy ekranów wyniósł prawie 200 mln zł, co stanowiło niecałe 7 proc. kosztów całej inwestycji (2 mld 986 mln zł) - wskazała NIK w raporcie.

- Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie analizowały możliwości wprowadzenia innych, często tańszych niż ekrany, rozwiązań technicznych i organizacyjnych, które ograniczałyby hałas - podała Izba.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.