Prawo: Śląskie wkrótce będzie miało uchwałę antysmogową

fot: Andrzej Bęben/ARC

Jak wynika z danych Urzędu, w tym roku wpłynęło jedno oświadczenie o niewypłacalności. W maju taki dokument złożyło Biuro Podróży Liatsas Tours z Chorzowa

fot: Andrzej Bęben/ARC

W czwartek (12 stycznia) marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa zaprezentuje projekt uchwały antysmogowej. Z nieoficjalnych wiadomości wynika, że projekcie uchwały zapisano zakaz spalania w indywidualnych instalacjach grzewczych flotokoncentratu, mułu i miału, a także węgla brunatnego. Spalanie tych paliw powoduje największą emisję zanieczyszczeń. Do użytku mają być dopuszczone urządzenia, które spełniają normy co najmniej 3, 4 i 5 klasy.

W większości aglomeracji miejskich występują przynajmniej okresowe problemy z niską niezorganizowaną emisją. W październiku 2015 r. prezydent RP podpisał Prawo ochrony środowiska, tzw. ustawę antysmogową. Ustawa ta umożliwia m.in. zastosowanie na szczeblu lokalnym prawnych rozwiązań przyczyniających się do poprawy jakości powietrza. Samorządy na podstawie tej ustawy mogą wprowadzać na konkretnym terenie normy techniczne, emisyjne i jakościowe dla instalacji spalania paliw.

By stworzyć projekt uchwały Śląski Urząd Marszałkowski przesłał do 167 gmin z regionu ankiety, w której pytano się m.in. o to, czy władze gmin dysponują planami, programami walki z niską emisją. Uczestniczący w tworzeniu projektu eksperci uznali, że rozwiązaniem problemy pod nazwą „niska emisja” nie jest wyłącznie zakaz opalania węglem, ale przestrzeganie norm jakości węgla i standardów emisyjnych kotłów.

„Od wielu lat dostrzegamy problem niskiej emisji i staramy się z nim walczyć, ale potrzeba systemowych rozwiązań, bo najbardziej cierpią z tego powodu mieszkańcy regionu. W ciągu ostatnich pięciu lat 1,5 mld zł zostało na ten obszar przeznaczonych z czego 480 mln na walkę z niską emisją. To potężne środki, ale brakowało koordynacji działań. Dysponujemy nie tylko funduszami, ale też innymi instrumentami wsparcia np. systemem doradztwa dla gmin” – mówił w kwietniu 2016 r. (podczas prezentacji zespołu mającego przygotować założenia do uchwały antysmogowej) prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Andrzej Pilot.

Z nieoficjalnych wiadomości wynika, że projekcie uchwały zapisano zakaz spalania w indywidualnych instalacjach grzewczych flotokoncentratu, mułu i miału, a także węgla brunatnego. Spalanie tych paliw powoduje największą emisję zanieczyszczeń. Do użytku mają być dopuszczone urządzenia, które spełniają normy co najmniej 3, 4 i 5 klasy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.