Prawo: będzie można nie pobierać opłat na autostradach

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Na autostradzie A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem, na obu placach poboru opłat, w Brzęczkowicach i w Balicach, również będzie uruchomiona pełna obsada bramek

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Prezydent Bronisław Komorowski w piątek (26 czerwca) podpisał nowelizację ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, która zakłada możliwość odstąpienia od pobierania opłat za przejazd płatnymi odcinkami w sytuacjach zwiększonego natężenia ruchu drogowego.

- Nowelizacja tej ustawy nie budziła żadnych wątpliwości pana prezydenta, jeśli chodzi o kwestie konstytucyjne - powiedziała PAP w piątek szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek. Jak dodała, sprawą oczywistą było szybkie podjęcie decyzji przez prezydenta Komorowskiego w kontekście celu, jaki ma ta nowelizacja.

W piątek skończył się rok szkolny i zaczynają się wakacje.

Procedura przyjęcia noweli odbyła się w ekspresowym tempie. Rząd przyjął projekt nowelizacji w środę. Po środowym posiedzeniu rządu premier Ewa Kopacz mówiła, że przepisy mają zapewnić ministrowi infrastruktury i rozwoju możliwość szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa na autostradach - chodzi m.in. o możliwość otwierania bramek w sytuacji dużego natężenia ruchu.

Projekt od razu trafił do Sejmu i jeszcze w środę w nocy odbyło się jego pierwsze i drugie czytanie. W czwartek nowelizację uchwalił Sejm, a po dwóch godzinach Senat dołączył ją do porządku trwającego wtedy posiedzenia. Głosowania w Sejmie i w Senacie odbyły się w ciągu tego samego dnia.

Ustawa umożliwia odstąpienie przez zarządców dróg od poboru opłat za przejazd autostradą lub jej odcinkiem.

Zgodnie z nowymi regulacjami, minister odpowiadający za transport określi w rozporządzeniu w odniesieniu do GDDKiA, jak ustalać "wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub wystąpienia zdarzenia zmniejszającego stopień tego bezpieczeństwa, biorąc pod uwagę porę dnia, kategorię dnia, porę roku i płynność ruchu".

Zmiany w ustawie o autostradach płatnych i o Krajowym Funduszu Drogowym to element tzw. trójpaku drogowego, na który składają się także rozwiązania legislacyjne dotyczące programów: likwidacji miejsc niebezpiecznych na drogach oraz rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej. Premier Kopacz zapowiedziała, że również tymi dwoma sprawami parlament zajmie się jeszcze przed wakacjami.

Premier poinformowało ponadto po środowym posiedzeniu rządu, że 26 czerwca od godz. 16 będzie możliwość podnoszenia bramek na autostradzie A1 na odcinku Gdańsk - Toruń, jeśli natężenie ruchu będzie duże. Rozwiązanie ma obowiązywać w wakacyjne weekendy.

Według zaprezentowanych w środę szacunków minister infrastruktury i rozwoju Marii Wasiak, koszt zwolnienia użytkowników A1 z opłat może wynieść maksimum 40 mln zł. W związku z tym rząd zdecydował o przekazaniu Krajowemu Funduszowi Drogowemu 50 mln zł na pokrycie strat spowodowanych zawieszeniem opłat za przejazdy autostradą A1 w weekendy wakacyjne.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.