Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 732.99 USD (+0.59%)

Srebro

86.39 USD (+8.09%)

Ropa naftowa

104.36 USD (+0.20%)

Gaz ziemny

2.91 USD (+5.20%)

Miedź

6.47 USD (+3.39%)

Węgiel kamienny

111.60 USD (-0.31%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 732.99 USD (+0.59%)

Srebro

86.39 USD (+8.09%)

Ropa naftowa

104.36 USD (+0.20%)

Gaz ziemny

2.91 USD (+5.20%)

Miedź

6.47 USD (+3.39%)

Węgiel kamienny

111.60 USD (-0.31%)

Prawie połowie Polaków zarobki wystarczają tylko na miesięczne utrzymanie

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Jak podkreślił BIK, celem działań złodziei jest uzyskanie korzyści finansowych - zdobycie dostępu do pieniędzy na rachunku oraz danych osobowych

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Prawie połowie respondentów zarobki wystarczają tylko na miesięczne utrzymanie, natomiast 25 proc. Polaków stać na bieżące wydatki i budowanie oszczędności – wynika z raportu „Polaków portfel własny: oszczędny jak Polak”.

Eksperci Santander Consumer Banku zwrócili uwagę, że przypadku wielu Polaków cel w postaci zdolności do budowania zaplecza budżetowego, obejmującego zarówno krótkoterminową rezerwę na nieprzewidziane wydatki, jak i długoterminowe zabezpieczenie przyszłości, pozostaje trudny do osiągnięcia. Zaznaczyli, że dzieje się tak nie ze względu na brak świadomości, lecz ograniczone warunki dochodowe i bariery ekonomiczne.

 Jak wynika z raportu Santander Consumer Banku „Polaków portfel własny: oszczędny jak Polak”, 25 proc. respondentów zarabia wystarczająco dużo na codzienne wydatki oraz regularne odkładanie środków. Z kolei pensja 49 proc. badanych starcza na miesięczne utrzymanie, ale brakuje już na oszczędności. 17 proc. deklaruje, że czasami brakuje im pieniędzy pod koniec miesiąca, a 5 proc. przyznaje, że dochód im nie wystarcza i muszą się zapożyczać lub korzystać z „poduszki finansowej”.

 „Jak pokazuje nasze badanie, comiesięczne koszty niejednokrotnie pochłaniają całą pensję czy też emeryturę i ciężko mówić o budowaniu poduszki finansowej” - stwierdziła menadżer ds. Rozwoju Sprzedaży z Santander Consumer Banku Mariola Kondek-Pasztetnik, cytowana w informacji.

 Wskazała, że największa grupa, której miesięczny dochód przeznaczany jest na utrzymanie i nie starcza na oszczędności to seniorzy. Ekspertka dodała, że wśród nich już dwie trzecie zmaga się z tym problemem. „Z kolei osoby, którym najczęściej brakuje pod koniec miesiąca to dwudziestolatkowie (22 proc.). Wśród badanych, którym nie brakuje i na wydatki, i zadbanie o zaplecze finansowe zdecydowanie wyróżniają się czterdziestolatkowie (34 proc.)” - dodała.

 Jej zdaniem zbudowana kariera i doświadczenie przekładają się na wyższe wynagrodzenie, co pozwala czterdziestolatkom na potencjalnie wyższy poziom życia.

 Raport „Polaków portfel własny: oszczędny jak Polak” pokazał również, że Polacy są samodzielni finansowo. „61 proc. deklaruje, że utrzymuje się samodzielnie i nie potrzebuje pomocy. Najbardziej samodzielni są seniorzy – aż 88 proc. z nich” – poinformowali autorzy raportu.

Z kolei jedna piąta badanych stwierdziła, że czasem wspierają ich bliscy. „W tej grupie znacznie częściej znajdują się młodzi, a dokładnie 24 proc. dwudziestolatków i 26 proc. trzydziestolatków” - zauważyli.

Zgodnie z badaniem 7 proc. ze wszystkich ankietowanych przyznaje, że często korzysta z pożyczek od rodziny. „Tutaj również najwięcej odpowiedzi padło ze strony osób w wieku 18-29 lat (15 proc.). Z kolei 6 proc. respondentów deklaruje, że bez finansów od bliskich nie byliby się w stanie utrzymać” – wskazano, zaznaczając, że również w tej kategorii dominują najmłodsi - 14 proc. z nich zgodziło się z tym stwierdzeniem.

„Oszczędzanie nie zawsze musi oznaczać wielkich kwot – liczy się regularność i konsekwencja. Nawet niewielkie sumy odkładane co miesiąc to realny krok w stronę większego bezpieczeństwa” – podkreśliła Kondek-Pasztetnik.

 Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w dniach 18-29 kwietnia 2025 r. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Elastyczność i wolność w sercu nowoczesnego miasta – czy mieszkania na wynajem w abonamencie to dobry pomysł?

Współczesny styl życia w dynamicznym otoczeniu wymaga od nas niezwykłej mobilności oraz umiejętności szybkiego adaptowania się do ciągle zmieniających się warunków rynkowych. Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych zobowiązań na rzecz rozwiązań, które pozwalają zachować pełną niezależność bez konieczności wiązania się długoletnimi kredytami hipotecznymi. Wybór odpowiedniego miejsca do życia staje się zatem deklaracją naszych priorytetów, gdzie komfort oraz bliskość centrum grają zazwyczaj pierwsze i najważniejsze skrzypce w codziennym grafiku.

Rząd przyjął projekt ustawy o rynku kryptoaktywów i skierował go do Sejmu

Rząd przyjął projekt ustawy o rynku kryptoaktywów i skierował go do Sejmu - poinformował w piątek minister ds. nadzoru nad wdrażaniem polityki rządu Maciej Berek. Dodał, że prezydent Karol Nawrocki tym razem nie ma "argumentów przeciwko tej ustawie".

Sebastian Pypłacz: Referendum daje tylko „tak" albo „nie" na pytanie sformułowane z konkretnym interesem politycznym

- Właśnie tak działa populistyczne referendum. Bierzesz temat, który budzi emocje. Formułujesz pytanie tak, żeby odpowiedź była z góry wiadoma. Zbierasz wynik. I używasz go jako mandatu — do czegokolwiek, co akurat potrzebujesz uzasadnić - Sebastian Pypłacz, wiceprezes Stowarzyszenia BoMiasto komentuje zabiegi prezydenta Karola Nawrockiego o przeprowadzenie referendum na temat Zielonego Ładu.

Giełdy lekko w dół po mocnych wzrostach dzień wcześniej

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi spadkami głównych indeksów po mocnych zwyżkach i nowym rekordzie wszechczasów S&P 500 dzień wcześniej. Inwestorzy analizują doniesienia z Bliskiego Wschodu oraz wyniki amerykańskich spółek.