Pracownicy JSW postąpili odpowiedzialnie

fot: Maciej Dorosiński

- W czasie ostatnich dni na bieżąco mieliśmy kontakt z załogą i przekazywaliśmy im biuletyn, w którym dokładnie przedstawiliśmy sytuacje w czasie strajku i po jego zakończeniu. Przyznam, że nie spotykaliśmy się z wrogimi reakcjami. Jedynie w trzech przypadkach pojawiły się negatywne opinie - stwierdził Piotr Szereda, rzecznik MKPS

fot: Maciej Dorosiński

- Na dzień dzisiejszy nic mi nie wiadomo o masowym odchodzeniu pracowników ze związków zawodowych. Najbardziej rzetelne dane będziemy mieli po wypłatach, kiedy okaże się ile osób zdecydowało się uiścić składki. Zaznaczam jednak, że nie wpłacenie składki, nie jest równoznaczne z wypisaniem się ze związku zawodowego - tak Piotr Szereda, rzecznik prasowy Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Jastrzębskiej Spółki Węglowej komentuje doniesienia o opuszczaniu organizacji związkowych przez kolejnych zatrudnionych w JSW.

- W czasie ostatnich dni na bieżąco mieliśmy kontakt z załogą i przekazywaliśmy im biuletyn, w którym dokładnie przedstawiliśmy sytuacje w czasie strajku i po jego zakończeniu. Przyznam, że nie spotykaliśmy się z wrogimi reakcjami. Jedynie w trzech przypadkach pojawiły się negatywne opinie - wyjaśnia Szereda.

Jak już informowaliśmy w portalu górniczym nettg.pl w JSW zaczęło działać Forum Związków Zawodowych Jedność, które negatywnie odnosi się do działań pozostałych organizacji w czasie strajku, który miał miejsce od 28 stycznia do 18 lutego br.

- Słyszeliśmy, że powstał ten nowy związek. Przykre jest to, że już na samym początku buduje on swój wizerunek na nieprawdziwych faktach i nieuczciwości. Jego przedstawiciele mówią o nowych standardach. Z tego, co wiem ta organizacja funkcjonuje tak samo jak inne. Ponadto muszę dodać, że ostatnio zorganizowała wyjazd na narty w Dolomity - stwierdza Szereda.

- Poza tym zastanawia mnie, jak organizacja, która nie brała czynnego udziału w akcjach strajkowych i nie wzięła na siebie odpowiedzialności za strajkujących i losy firmy, uzurpuje sobie prawo do ocenienia innych organizacji, które były w pełni zaangażowane w akcje i negocjacje. Ten nowy związek podejrzewam, że będzie starał się jakoś utrzymywać na powierzchni. Może będzie miał kilkudziesięciu członków i w tym gronie będzie funkcjonować - dodaje Szereda.

Rzecznik MKPS odnosi się także do zarzutów, jakby organizacje związkowe nie konsultowały swoich decyzji z załogą.

- To też jest nieprawda, bo 6 lutego został sporządzony pierwszy protokół, którego założenia załoga poznała. 13 lutego podpisano drugi protokół. Jego zapisy także przedstawiliśmy pracownikom i to oni zadecydowali o zawieszeniu strajku, bo z jego zakończeniem wstrzymali się do odejścia prezesa Zagórowskiego. Gdy prezes ustąpił ze stanowiska załoga zakończyła strajk. To pracownicy podjęli tę decyzję. Ponadto zdecydowali się na wyrzeczenia, by ratować firmę i miejsca pracy. Zrozumieli sytuację, w jakiej znajduje się spółka - wyjaśnia Szereda, który ocenia także nastroje panujące wśród załogi.

- Nie są najlepsze, bo wszyscy mają świadomość, że wynagrodzenia będą niższe o 15 proc. w skali roku, ale to była jedyna możliwość żeby uratować firmę. Pracownicy postąpili odpowiedzialnie decydując się na taki ruch.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.