Poziom segregacji odpadów już w 2019 r. wyniósł 50 proc.

fot: Krystian Krawczyk

Według nowych stawek opłata za wywóz odpadów segregowanych wyniesie w Katowicach 21,30 zł od osoby miesięcznie, a niesegregowanych - 42,60 zł. W Rybniku nowa stawka za wywóz odpadów segregowanych - 22 zł od osoby miesięcznie, a za odpady niesegregowane - 66 zł

fot: Krystian Krawczyk

Chociaż Katowice już w ub. roku osiągnęły wskaźnik segregacji wymagany na ten rok, czyli 50 proc., jakość segregacji pozostawia wiele do życzenia - przekazali we wtorek przedstawiciele lokalnego samorządu.

Jednocześnie z danych miasta wynika, że przeciętny katowiczanin produkuje o ok. 50 kg rocznie więcej śmieci, niż średnia krajowa - łącznie 375 kg (to średnia roczna ilość odpadów odebranych od mieszkańca z wyłączeniem gruzu i odpadów z działalności gospodarczej).

Informację nt. podsumowania gospodarki odpadami w Katowicach w 2019 r., przygotowaną przez tamtejsze Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, rozesłało we wtorek biuro prasowe katowickiego magistratu.

- W 2019 r. mieszkaniec Katowic wyprodukował średnio około 375 kg odpadów. Nieznacznie wzrosła ilość odpadów selektywnie zbieranych. Liczba udostępnionych mieszkańcom pojemników do selektywnej zbiórki wynosi już niemal 5,9 tys., z czego 162 to nowoczesne pojemniki półpodziemne. W 2019 r. wydano też mieszkańcom ponad 1,5 mln sztuk worków na odpady selektywnie zebrane (szkło, makulatura, tworzywa i bio) - podało katowickie MPGK.

Jak zaakcentowało miasto, z podsumowania MPGK wynika, że przeciętny katowiczanin produkuje więcej śmieci niż wynosi średnia krajowa - o około 50 kg rocznie. Jednocześnie, chociaż rośnie ilość odpadów segregowanych, jakość segregacji nadal pozostawia wiele do życzenia.

- W 2019 r. zaobserwowaliśmy wzrost ilości selektywnie zbieranych odpadów odbieranych od mieszkańców - w stosunku do 2018 r. o ok. 10 proc. Jednak w dalszym ciągu nie są to wielkości satysfakcjonujące, a odpady trafiające do nas są niestety znacznie zanieczyszczone - zaznaczył cytowany w informacji samorządu wiceprezes MPGK Katowice Robert Potucha.

Rzeczniczka magistratu Ewa Lipka zapewniła we wtorek, że miasto już w ub. roku - przy wzroście współczynnika segregacji o 10 proc. - osiągnęło wymagany na 2020 r. poziom segregacji wynoszący 50 proc. (w ub. roku wymagane było 40 proc.). Jak dodała, w ciągu sześciu poprzednich lat poziom segregacji odpadów w Katowicach wzrósł o 22 pkt. proc.

Jak zaznaczył wiceprezes MPGK, najszybciej w Katowicach zapełniają się pojemniki na metale i tworzywa sztuczne.

- Stosunkowo dużo potencjalnych surowców w dalszym ciągu znajduje się w pojemnikach na odpady zmieszane, zwłaszcza przy zabudowie wielorodzinnej - zastrzegł wiceszef zakładu.

- Niestety mieszkańcy w dalszym ciągu nie mają także świadomości, że niezgniecione odpady kartonowe i plastikowe zajmują dużo miejsca, co powoduje szybkie przepełnianie pojemników i generuje olbrzymie koszty logistyczne. Mówiąc obrazowo, śmieciarki bardzo często wożą więcej powietrza, niż odpadów - zobrazował Potucha.

MPGK akcentuje, że już w grudniu ub. roku udostępniło na swojej stronie mpgk.com.pl/dla-mieszkancow harmonogram wywozu odpadów na cały 2020 r. - w formie przyjaznej wyszukiwarki. Można tam sprawdzić, kiedy pod danym adresem wywożone będą odpady, z podziałem na frakcje.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.