Pożegnanie z węglem

fot: Ryszard Parka/ARC

Farmy wiatrowe na południowej Jutlandii

fot: Ryszard Parka/ARC

To oznacza pożegnanie z węglem. Niemcy przyjęły nową strategię energetyczną, w której miejsca dla węglowych elektrowni i elektrociepłowni zaczyna brakować. 

Zaledwie 20 dni przed niemiecką prezydencją w Radzie UE, która rozpoczyna się w lipcu, rząd niemiecki ostatecznie zatwierdził krajowy plan energetyczny i klimatyczny do roku 2030 (NECP). Niemcy przyjęli również nową krajową strategię wodorową. Oba elementy będą miały zasadnicze znaczenie dla kształtowania ekologicznego ożywienia w UE. Będą również kształtować niemieckie podejście do prezydencji UE, w której priorytetami energetycznymi są: morska ekspansja wiatrowa, hybrydowe projekty morskie i odnawialny wodór.

Niemiecki NECP ma na celu osiągnięcie z OZE 65 proc. energii elektrycznej i 30 proc. energii cieplnej do 2030 r. Aby zrealizować te cele, Niemcy planują zwiększyć moc zainstalowaną w zakresie energii wiatrowej do 67-71 GW na lądzie i 20 GW na morzu do 2030 r. W przypadku wiatru na lądzie, gdzie Niemcy mają 53 GW oznacza dziś budowę nowych farm wiatrowych i regenerację istniejących farm wiatrowych, zwłaszcza dużej liczby tych, które w nadchodzących latach będą rezygnować z taryfy gwarantowanej.

- Niemcy potrzebują jasnego planu naprawy starszych farm wiatrowych, które zbliżają się do końca życia. Potrzebują też odpowiedniego projektu aukcyjnego - mówi Giles Dickson, CEO WindEurope.

Do głosu, po spowszedniałym już w Niemczech słońcu i wietrze dochodzi też nowe źródło. Długo oczekiwana „krajowa strategia wodorowa” wspiera teraz zobowiązania Niemiec w zakresie klimatu i energii. Co istotne, strategia uznaje wyłącznie odnawialny wodór produkowany przez elektrolizę z odnawialnej energii elektrycznej jako trwałe i długoterminowe rozwiązanie. Największa gospodarka w Europie dąży do tego, aby stać się globalnym numerem jeden w zakresie zastosowań i produkcji wodoru w oparciu o źródła odnawialne. W tym celu strategia zapewnia 7 mld EUR na zwiększenie produkcji krajowej. Obejmuje ona również 2 mld EUR na ustanowienie międzynarodowych partnerstw w zakresie produkcji i importu wodoru, wspierając kraje rozwijające się w zwiększaniu ich zdolności do wykorzystania energii odnawialnej.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.