Powstanie nowy most na Wiśle obok elektrowni Kozienice

fot: Maciej Dorosiński

- Rząd zdecydował, że miastem, które przedstawimy, jako polską kandydaturę do organizacji tej prestiżowej międzynarodowej konferencji będą Katowice - oznajmił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński

fot: Maciej Dorosiński

Szacunkowy koszt budowy nowego mostu na Wiśle, który połączy powiaty garwoliński i kozienicki obok elektrowni Kozienice, to 650 mln zł - powiedział w poniedziałek, 23 września, minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Według niego to dobry przykład współpracy między rządem i samorządami.

- Koszt, który jest szacowany dla tej przeprawy mostowej, to 650 mln zł. W ramach programu jesteśmy w stanie pokryć koszty do 80 proc. inwestycji. Finansujemy przygotowanie tej inwestycji - powiedział Kwieciński.

- Przeprawa, która połączy gminę Maciejowice z gminą Kozienice będzie magnesem na inwestycje w regionie, bo zwiększy przewagę konkurencyjną przedsiębiorstw zlokalizowanych na tym obszarze. Na chwilę obecną między miejscowością Świerże Górne a Antoniówka Świerżowska kursuje prom. Ten most jest potrzebny, aby inwestycje z regionu nie odpływały, tylko żeby w regionie był ich przypływ - dodał.

Minister w poniedziałek przekazał promesę na projekt budowy mostu w ramach programu "Mosty dla Regionów". Koszt przygotowania dokumentacji to 29,2 mln zł, z czego 23,4 mln zł to dotacja z budżetu państwa.

Dokument, który przekazał Kwieciński samorządowcom, to pozytywna opinia ministra inwestycji i rozwoju o tym moście.

- To oznacza, że mam nadzieję pan wojewoda w niedługim czasie - nie dłuższym niż dwa tygodnie - przygotuje właściwą umowę i podpisze z panami samorządowcami - wyjaśnił.

- To będzie umowa na dofinansowanie przygotowania dokumentacji, ale ona u nas działa jak promesa na inwestycję, więc to rozpoczyna ten historyczny moment, kiedy ten most tutaj powstanie - mówił, gratulując samorządowcom z obu stron rzeki.

Kwieciński przypomniał, że program Mosty dla Regionów to 21 przepraw mostowych budowanych przez samorządy, wskazanych przez ekspertów - jednym z nich jest most w Świerżach.

- Jako rząd chcemy przeznaczyć środki zarówno na planowanie, jak i wykonanie tych inwestycji - podkreślił Kwieciński.

- W tej chwili mamy 2,3 mld zł. Otrzymaliśmy 75 projektów z całego kraju. Część z tych projektów wypadnie, bo po prostu nie kwalifikują się do naszego programu - podkreślił minister.

Wszystkie te inwestycje są na kwotę 4,2 mld zł i chcemy, żeby większość z nich została zrealizowana" - zadeklarował.

Kwieciński podał, że planowany most na Wiśle obok elektrowni w Kozienicach jest zdecydowanie największą inwestycją w tym planie. Przypomniał, że historycznie - w II Rzeczpospolitej istniał tu most wysadzony przez polskich kawalerzystów podczas kampanii wrześniowej.

Podkreślał, że to obecnie jeden z najdłuższych odcinków na polskich rzekach, który nie ma przeprawy mostowej w całym kraju, "więc jest to jak najbardziej uzasadnione, żeby ten most tutaj powstał" - mówił Kwieciński.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

GPW jako infrastrukturalny fundament Metropolii GZM. Rola wody w rozwoju miast i biznesu

W dyskusjach o rozwoju gospodarczym Górnego Śląska i Zagłębia najczęściej mówi się o ulgach podatkowych, uzbrojeniu działek czy sieci dróg. Rzadko jednak zauważa się czynnik krytyczny, bez którego żadna fabryka, strefa ekonomiczna ani osiedle mieszkaniowe po prostu nie mają prawa działać: stały i masowy dostęp do wody. W aglomeracji o tak gęstej zabudowie i specyficznej hydrogeologii, kluczową rolę technologiczną odgrywa Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów (GPW) S.A. w Katowicach – hurtowy dostawca, od którego zależy ciągłość funkcjonowania lokalnej gospodarki i samorządów.

„OZE-sroze. Węgla nam trzeba”, czyli kabaret posła Matusiaka

Poseł Grzegorz Matusiak znów postanowił o sobie przypomnieć w niekonwencjonalny sposób. W mediach społecznościowych umieścił nieco kabaretowe nagranie, w którym przekonuje, że „OZE-sroze” i „węgla nam trzeba”. Chyba zapomniał o tym za czyich rządów najbardziej spadło wydobycie węgla i zbudowano najwięcej OZE w historii Polski.

Sprawdź, jak nowoczesne technologie pomiarowe wpływają na efektywność przemysłową

Współczesne zakłady produkcyjne działają pod presją utrzymania wysokiej jakości, ograniczania przestojów oraz racjonalnego wykorzystania zasobów. Aby sprostać tym wymaganiom, przedsiębiorstwa coraz częściej inwestują w zaawansowane systemy pomiarowe, które dostarczają dokładnych danych o przebiegu procesów. Dzięki bieżącemu dostępowi do informacji można szybciej podejmować decyzje, skuteczniej reagować na odchylenia parametrów i lepiej kontrolować produkcję.

Na Wall Street przewaga spadków, Dow tuż przy poziomie 52 tys. pkt

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się przewagą spadków głównych indeksów, a inwestorzy przenosili się z sektora producentów układów scalonych do spółek cyklicznych w efekcie spadku cen ropy naftowej. Dow Jones w ciągu sesji po raz pierwszy w historii przekroczył na krótko poziom 52.000 punktów.