Powstała Społeczna Rada Redukcji Emisji

Opiniowanie dokumentów ministra gospodarki dotyczących Narodowego Programu Redukcji Emisji oraz doradztwo w sprawach związanych z wydawaniem pieniędzy na ograniczenie emisji dwutlenku węgla - to główne cele nowoutworzonej Społecznej Rady ds. Narodowego Programu Redukcji Emisji. Szefem Rady został przewodniczący Parlamentu Europejskiego, prof. Jerzy Buzek. Radę powołał wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

O planach powołania Rady nettg.pl napisał wcześniej.

W środę w Warszawie podczas spotkania inaugurującego powstanie Rady Buzek powiedział, że są środki europejskie na takie dostosowanie polskiej energetyki do norm klimatycznych, by Polska dokonała rzeczywistego skoku technologicznego i cywilizacyjnego. Według niego, działania Rady powinny prowadzić do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, ograniczenia emisji i ograniczenia kosztów, by nasza gospodarka była konkurencyjna. Zadaniem Rady będzie wspierane rządu - zaznaczył. - Chcemy, by podejmowane decyzje miały szerokie wsparcie społeczne - dodał.

Wicepremier Pawlak uważa, że do Rady trafili wybitni eksperci, specjaliści i pasjonaci, którzy chcą skupić się na ochronie klimatu i ograniczaniu w energetyce emisji szkodliwych gazów cieplarnianych.

- Ochrona klimatu jest bardzo nośnym i ważnym elementem polityki europejskiej. Dla Polski ważne jest, by była liderem tych zmian i przedstawiała swoje racje i propozycje - powiedział Pawlak.

Wicepremier prosił, by członkowie Rady zajęli się krajowym planem inwestycyjnym w energetyce, metodyką przydziału emisji, systemem porównywania poszczególnych źródeł emisji, efektywnością wykorzystania energii i geologicznym składowaniem dwutlenku węgla. Członkowie Rady mają pracować również nad wdrożeniem dyrektywy o emisjach przemysłowych, która miałaby wejść w życie w 2016 r.

- Chodzi nam o to, by chronić klimat, ale również, by gospodarka mogła się rozwijać - zaznaczył.

Buzek, zanim został szefem Parlamentu Europejskiego, jako europoseł angażował się w sprawy dotyczące pakietu klimatyczno-energetycznego i wymagań stawianych polskiej gospodarce w związku ze zmianami klimatycznymi i ograniczeniem emisji CO2.

Oprócz Buzka do dwudziestoosobowej Rady weszli również m.in.: dwaj wiceprzewodniczący Rady - prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber i b. minister gospodarki Janusz Steinhoff, sekretarz - ekspert energetyki prof. Krzysztof Żmijewski, specjalista od spraw ocieplenia klimatu prof. Marek Sadowski i b. ambasador Janusz Reiter.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.